Dwa lata akcji Wyzwanie parkowanie. Ile interwencji przeprowadzili strażnicy miejscy?

i

Autor: UM Katowice

Katowice

Dwa lata akcji "Wyzwanie parkowanie". Ile interwencji przeprowadzili strażnicy miejscy?

W ciągu dwóch lat, w ramach akcji "Wyzwanie parkowanie", katowiccy strażnicy miejscy mieli naprawdę dużo pracy. Przeprowadzili ponad 40 tys. interwencji. Walka z nielegalnie parkującymi kierowcami nadal więc trwa.

Dwa lata akcji "Wyzwanie parkowanie" w Katowicach

Minęły dwa lata od momentu, w którym w Katowicach rozpoczęła się akcja "Wyzwanie parkowanie". W ciągu tego okresu strażnicy miejscy przeprowadzili ponad 44,5 tys. interwencji. 

Przypomnijmy, że początkowo wspomniana akcja swoim zasięgiem obejmowała wyłącznie Śródmieście oraz Koszutkę. W pierwszej fazie kierowcy, którzy zaparkowali swój pojazd w niedozwolonych miejscach lub blokowali ruch, mogli liczyć na taryfę ulgową. Otrzymywali wówczas od strażników miejskich wyłącznie ulotkę informacyjną przypominającą mandat i słowne upomnienie. Po okresie edukacji, takiej dobroci już nie było... 

- W ciągu dwóch lat działania akcji „Wyzwanie parkowanie" katowicka straż miejska wystawiła blisko 17 tys. mandatów na kwotę prawie 2 mln zł. Akcja będzie oczywiście kontynuowana, bo naszym priorytetem jest to, by Katowice były miastem jak najbardziej przyjaznym mieszkańcom - podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Katowicki magistrat poinformował, że najwięcej interwencji - bo nieco ponad 20 tys. - związanych było z niestosowaniem się do znaków zakazu zatrzymywania i postoju. Często także kierowcy niestosowali się do innych ograniczeń i zakazów zatrzymywania się i postoju (parkowanie na ścieżkach rowerowych i pieszych, podjazdach do bram czy przejściach dla pieszych) - takich interwencji było ponad 14 tys. w ciągu ostatnich dwóch lat. 

Walka z nielegalnie parkującymi kierowcami w Katowicach cały czas trwa. W październiku 2022 roku pojawił się w niej natomiast nowy oręż. Chodzi o patrol reagujący bezpośrednio na zgłoszenie operatora Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy (KISMiA).

- Zadaniem zespołu jest szybka interwencja na wykroczenia przeciwko porządkowi w komunikacji ujawniane ze stanowiska obserwatora KISMiA. W okresie siedmiu miesięcy funkcjonowania zespołu odnotowano 2439 wykroczeń przeciwko porządkowi w komunikacji. W 1855 przypadkach użyto urządzeń do blokady kół - informuje Paweł Szeląg, komendant Straży Miejskiej w Katowicach. Początkowo w mieście funkcjonowały dwa takie patrole, a od kwietnia tego roku - trzy patrole działają w takim schemacie.

Dzięki pracy tych patroli zdecydowanie zmniejszył się odsetek spraw kierowanych do sądu. W okresie od października 2022 do kwietnia 2023 wystawiono 2266 mandatów, a wniosków o ukaranie do sądu było tylko 28.

Obecnie wspomniany Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy, który został wdrożony w życie w 2016 roku, składa się z 350 kamer.

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/