Dostarczy przesyłkę, przetransportuje krew, czy sprzęt medyczny. W Sosnowcu trwają przygotowania do pilotażowych lotów dronem transportowym

2021-10-13 13:45
Przygotowania do pilotażowych lotów dronem transportowym w Sosnowcu
Autor: Metropolia GZM Przygotowania do pilotażowych lotów dronem transportowym w Sosnowcu

Już tej jesieni urządzenie o nazwie Octocopter X8 przeniesie ładunek z punktu A do puntu B. Pokona dystans trzech kilometrów. Zanim jednak do tego lotu dojdzie twórcy projektu spotkali się dziś z mieszkańcami Sosnowca, by przybliżyć im temat oraz rozwiać wszelkie pojawiające się wątpliwości.

Trwają przygotowania do cyklicznych przelotów dronem w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Pierwszym miastem, w którym one się odbędą będzie Sosnowiec.

- Projekt dronowy to jest tak naprawdę przygotowanie miast żeby zagospodarowały sobie nową przestrzeń powietrzną, nowy wymiar miasta. Chodzi o to, by w przyszłości można było np tam przenosić transport, czy usługi które mogą służyć mieszkańcom. Jest szereg transportów w mieście, które są wykonywane poprzez samochody, a mogą być wykonywane poprzez taki ekologiczny sposób jak transport dronem - powiedział nam Marcin Dziekański, kierownik projektu „Drony nad Metropolią”.

A zastosowanie dronów jest ogromne. Urządzenia mogą transportować małe przesyłki, mogą monitorować miasto na dużej przestrzeni, dostarczyć krew, próbki, czy sprzęt medyczny potrzebny do ratowania życia.

Podczas pilotażowego lotu oprócz dronu wykorzystane zostaną dwie stacje dokujące tak zwane huby wyposażone w specjalne skrytki. To tam umieszczona zostanie przesyłka. Specjalny mechanizm sam pobierze przesyłkę i zainstaluje ją w dronie, a po zakończonym locie odbierze ją z drona i umieści w skrytce w docelowej stacji dokującej.

Pod pojęciem stacji dokujących należy rozumieć hangary o imponujących rozmiarach, wykonane ze stali nierdzewnej i aluminium, posiadające automatycznie rozsuwany dach, ważące każdy po 1200 kg.

Przeloty nad Sosnowcem wykonywane będą z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Realizację lotów przeprowadzi odpowiednio przeszkolony zespół o dużym doświadczeniu. Dotrzymane będą również wszelkie procedury bezpieczeństwa, zgodnie z obowiązującym prawem lotniczym w Polsce i Unii Europejskiej – zapowiada Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Do pilotażu wykorzystany będzie dron Octocopter X8, poruszający się z prędkością 20 metrów na sekundę i potrafiący udźwignąć blisko 10-kilogramowy ładunek. Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE