Międzygminny Dom Pomocy Społecznej Kobiór

i

Autor: UM Tychy

Kobiór

Dom Pomocy Społecznej w Kobiórze został kupiony 7 lat temu. Dopiero w 2024 rozpocznie działalność

Dom pomocy społecznej, urządzony w tzw. pałacyku biskupim w Kobiórze przy ul. Promnickiej został kupiony przez urząd miasta w 2017 roku. Po siedmiu latach budynek zostanie oddany do użytku. Działalność rozpocznie już za kilka tygodni.

DPS w Kobiórze zostanie uruchomiony w 2024 roku

Międzygminny Dom Pomocy Społecznej w Kobiórze już wkrótce rozpocznie swoją działalność. Na początku stycznia wojewoda śląski wydał zezwolenie na prowadzenia ośrodka. Obecnie trwają intensywne przygotowania do otwarcia ośrodka, które nastąpi w marcu 2024 roku.

Trwają nabory pracowników ośrodka - do jego działania potrzebna jest wykwalifikowana kadra. Rekrutujemy m.in. pielęg­niarki, opiekunów, fizjoter­apeutów, ter­apeutę zaję­ciowego, pra­cownika kulturalno-​oświatowego i pra­cown­ików socjalnych. Planujemy nawiązać w tym zakresie współpracę z Powiatowymi Urzędami Pracy w Tychach oraz Pszczynie - mówi Paweł Grosman, dyrektor Międzygminnego Domu Pomocy Społecznej "Dobre Miejsce".

Placówka przy ul. Promnickiej 53 oferować będzie usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające, edukacyjne oraz specjalistyczne dla 66 osób.

Przypomnij, że pomimo tego, że budynek został zakupiony przez miasto siedem lat temu, ośrodek stał pusty. Poprzednik obecnego wojewody - Jarosław Wieczorek odmówił wydania pozytywnej decyzji, argumentując, że jednostka organizacyjna gminy Tychy nie może prowadzić swojej działalności statutowej na terenie innej gminy.

Adaptacja placówki kosztowała ponad 9,2 mln zł. Koszt zakupu nieruchomości wraz z kosztami robót adaptacyjnych wyniósł więc łącznie prawie 19 mln zł. Zobaczcie, jak wygląda:

W Kobiórze po siedmiu latach zostanie uruchomiony Dom Pomocy Społecznej

W budynku znajdują się pokoje 2 i 3-osobowe dos­tosowane dla osób z niepełnosprawnościami, każdy posiada włas­ny węzłem san­i­tarnym (prysznic, toaleta, umy­walka). W obiekcie znajduje się także sala wypoczynkowa dzi­enna – świ­etlica z biblioteką, jadal­nia, pomieszcze­nie speł­ni­a­jące funkcję kapl­icy, sali kon­cer­towej, sali kinowej, teatral­nej.

Na każdej z trzech kondy­gnacji znajduje się pokój kąpielowy dla osób niepełnosprawnych oraz aneks kuchenny i dyżurka pielęgniarska. W budynku znajduje się także kom­pleks medy­czno – reha­bil­i­ta­cyjny: gabi­net lekarski, gabi­net zabiegowy, sala reha­bil­i­ta­cyjna do ćwiczeń indy­wid­u­al­nych, sala do ćwiczeń grupowych. Położenie obiektu daje możli­wość spacerowa­nia i odpoczynku na świeżym powietrzu.

MDPS zapewni osobom, które będą w trudnej sytuacji życiowej, dostęp do środków czystości oraz niezbędnej odzieży. Kadra będzie stale monitorowała stopień wyposażenia w środki higieny osobistej oraz stan czystości pomieszczeń miejsca do wypoczynku mieszkańca, celem zapewnienia odpowiednich standardów.

Każdy z mieszkańców będzie miał zapewnione, co najmniej trzy posiłki każdego dnia oraz w razie potrzeby możliwość skorzystania z dodatkowego posiłku lub skorzystania z opcji posiłków dietetycznych, zgodnych z indywidualnymi zalecaniami lekarza.

W przypadku mieszkańców mających trudność w przyjmowaniu posiłków, zapewnimy mieszkańcom spożywanie dań w pokojach mieszkalnych przy wsparciu pracownika – dodaje Paweł Grosman.