Dodatkowe pieniądze dla śląskich szpitali. Która placówka otrzyma finansowe wsparcie?

2022-10-04 20:53
NFZ Katowice
Autor: Natalia Czarnuch

Szpitale, kt​óre mają problem ze zbilansowaniem swojego budżetu otrzymają dodatkowe pieniądze. Chodzi o ponad 500 milionów złotych w skali kraju, a około 80 w skali woj. śląskiego. Na zlecenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował specjalny mechanizm finansowy, mający na celu głównie wsparcie szpitali powiatowych.

Prawie 80 milionów złotych z Narodowego Funduszu Zdrowia otrzymają śląskie szpitale, które nie radzą sobie ze zbilansowaniem budżetu. Dodatkowe środki pieniężne mają na celu poprawę funkcjonowania głównie szpitali powiatowych i ich oddziałów takich jak interna czy SOR.

Te środki są dedykowane dla tych szpitali sieciowych, które po zwiększeniu środków finansowych na podwyżkę wynagrodzeń zgodnie z poprzednią ustawą nie osiągnęły 16% swojego przychodu netto - mówi Filip Nowak, prezes NFZ.

W województwie śląskim z dodatkowych środków skorzystają 24 jednostki medyczne, w tym 17 szpitali powiatowych, trzy szpitale marszałkowskie i dwa szpitale zarządzane przez inne podmioty. Ponad 216 tysięcy miesięcznie będzie otrzymywać m.in Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu. - Te środki będą przeznaczone na funkcjonowanie szpitala w rozumieniu takim, że te pieniądze pójdą na na poprawienie udzielania świadczeń, a te są skierowane dla pacjenta - mówi Wojciech Michalik, dyrektor naczelny bytomskiego szpitala.

Placówki medyczne dofinansowywane będą przez najbliższe 10 miesięcy - do czerwca 2023 roku.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE