Dodatek węglowy na Śląsku jest już wypłacany

i

Autor: Archiwum Dodatek węglowy na Śląsku jest już wypłacany

Na Śląsku zaczynają wypłacać dodatki węglowe. Kolejne miasta czekają na przelewy

2022-09-22 13:13

Katowice otrzymały dzisiaj, 22 września, pierwszą transzę na dodatki węglowe. Na konto miasta przelano 12 mln zł z oczekiwanych 46 mln. Sosnowiec również zapowiedział, że za chwilę zacznie wypłacać pieniądze mieszkańcom.

Dodatki węglowe: pierwsze pieniądze już są na kontach

Miasto Katowice ogłosiło dzisiaj, że otrzymało pierwszą transzę na wypłacanie dodatków węglowych. Na konto miasta wpłynęło 12 mln zł z oczekiwanych 46 mln zł. Miasto spodziewa się, że do końca października wpłynie do niego 15 tys. wniosków na wypłacenie dodatku węglowego, ale w pierwszej kolejności pieniądze zostaną wypłacone 9 tys. osób, które już taki dokument złożyły. 

Przelanie pierwszej transzy do Katowic to dobry znak, ponieważ jak wyliczono - w samym tylko województwie śląskim na dodatki węglowe jest potrzebna kwota 2,8 mld złotych. Jak poinformował w środę Śląski Urząd Wojewódzki, na jego konto wpłynęła pierwsza transza w wysokości 1 mld zł i od razu ruszyło przekazywanie tych pieniędzy samorządom. 

Rzecznik sosnowieckiego magistratu, Rafał Łysy w rozmowie z businessinsider.com zapewnił, że w czwartek 22 września miasto zacznie wypłacać pieniądze mieszkańcom. 

Od czwartku będziemy wypłacali dodatek węglowy, te 60 dni zamiast 30 dadzą nam trochę czasu. Natomiast problemem jest zmiana warunków przyznawania dodatku w sytuacji, gdy pierwotnie wnioski były składane według liczby gospodarstw domowych, a teraz okazuje się, że trzeba składać wnioski na tzw. piec.

Sosnowiec skierował do wojewody wniosek o wypłatę 15 mln zł, z Piekar Śląskich poszedł wniosek o niemal 7,95 mln zł, Ruda Śląska złożyła wniosek o przyznanie blisko 19,9 mln zł. Do Bytomia wpłynęło już 7,8 tys. wniosków o wypłatę obiecanego przez rząd dodatku węglowego. Ponad 6 tys. wniosków zostało już rozpatrzonych, z czego 5,8 tys. pozytywnie. Stąd miasto Bytom złożyło do wojewody zapotrzebowanie o przekazanie 19 mln 740 tys. zł na realizację wypłat. 

W środę 21 września późnym popołudniem na konto Urzędu Miejskiego w Bytomiu wpłynęły środki na wypłatę dodatków węglowych. Urząd Miejski przekazał już pieniądze na konto MOPR. Dzisiaj MOPR zrealizuje przelewy w wysokości 3 tys. zł do 6569 osób, które złożyły wnioski w sierpniu i wrześniu a ich wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone. Realizacja złożonych w późniejszym terminie oraz wymagających uzupełnień wniosków będzie możliwa, kiedy otrzymamy kolejną pulę środków na wypłaty - napisał Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia na swoim Facebooku. 

Na pierwsze transze na dodatki węglowe czekają kolejne śląskie miasta, a tym samym mieszkańcy, którzy złożyli wnioski.