O tym dodatku mało kto wie. Polacy mogą zgarnąć 600 zł co miesiąc. Trzeba tylko chcieć

i

Autor: Archiwum O tym dodatku mało kto wie. Polacy mogą zgarnąć 600 zł co miesiąc. Trzeba tylko chcieć

Finanse

Dodatek, o którym prawie nikt nie wie. A można zgarnąć ponad 600 zł miesięcznie. Jak?

Polacy mogą dostać 600 zł na konto nawet co miesiąc. To dodatek, o którym mało kto wie, a można go dostać w dość prosty sposób. Wystarczy tylko odrobina chęci i wysiłku. Co trzeba zrobić?

W Polsce jest sporo różnych sposobów na to, jak otrzymać dodatkowe pieniądze. Jednym z nich jest dodatek w wysokości 600 zł, który możemy otrzymywać co miesiąc. Wiąże się on bezpośrednio z zasiłkiem dla bezrobotnych. Ten, jak wiadomo, przysługuje osobom, które straciły pracę i zostały pozbawione stałego dochodu. Sam zasiłek dla bezrobotnych można otrzymać m.in. pod warunkiem aktywnego poszukiwania pracy. Bezrobotni muszą też regularnie i osobiście stawiać się w urzędzie pracy i przedstawiać dokumentację, która potwierdza ich aktywność dotyczącą poszukiwania pracy oraz udział w programach szkoleniowych. 

Osoba bezrobotna może dostać zasiłek w wysokości 1304,10 zł brutto przez pierwsze trzy miesiące. Po tym okresie spada on do kwoty 1024,10 zł brutto. 

Dodatek aktywizacyjny w wysokości 600 zł. Jak go zdobyć?

Poza zasiłkiem osoby bezrobotne mogą się również starać o dodatek aktywizacyjny. Przyznaje go urząd pracy osobom bez względu na określony dochód czy wiek. Można go otrzymywać kiedy podjęło się już pracę! W jaki sposób? Będzie tak, kiedy osoba znalazła pracę poprzez urząd pracy ale w niepełnym wymiarze czasowym, a co za tym idzie - otrzymuje niepełne wynagrodzenie. Dodatek wtedy wyniesie tyle, ile różnica między wypłatą a minimalnym wynagrodzeniem. Można go również otrzymać, kiedy jest się bezrobotnym uprawnionym do zasiłku i z własnej inicjatywy podejmie się zatrudnienie lub inną pracę zarobkową. Istotnym jednak warunkiem jest to, aby dana osoba miała prawo do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. Jeśli go nie ma, nie może się starać o dodatek aktywizacyjny.

Sama wysokość maksymalna dodatku aktywizacyjnego jest uzależniona od wysokości zasiłku dla bezrobotnych. W 2023 roku wynosi on 1304,10 zł brutto, dlatego maksymalna kwota dodatku aktywizacyjnego może wynieść 652,10 zł brutto. 

Dodatek aktywizacyjny nie dla każdego. Kto go nie dostanie?

Dodatek aktywizacyjny to solidna forma wsparcia osób aktywnie poszukujących pracy bądź dla tych, które znalazły pracę, ale np. na pół etatu. Jednak nie każdy może się o niego starać. O dodatek nie mogą wystąpić osoby, które podjęły pracę u pracodawcy, u którego wcześniej już pracowały bądź wykonywały inną pracę zarobkową tuż przed rejestracją w urzędzie pracy. Nie otrzymają go również osoby, które:

  • przebywają aktualnie na bezpłatnym urlopie,
  • znalazły pracę u zagranicznego pracodawcy,
  • podjęły zatrudnienie na skutek skierowania przez urząd pracy do wykonywania robót publicznych lub prac interwencyjnych.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE