Ścisnieci kredytami

i

Autor: pixabay.com

Do Polski zbliża się recesja

Do Polski zbliża się recesja. Coraz więcej firm upada. Katastrofalna sytuacja gospodarki

2022-11-04 11:49

W Polsce masowo upadają firmy. Problem mocno dotyczy również Śląska i Zagłębia. Powodem są wojna w Ukrainie, inflacja, kryzys energetyczny oraz podwyżki kosztów działalności. Idą bardzo ciężkie czasy, przed nami recesja, każdego dnia w regionie słyszymy o likwidacji działalności

Idą ciężkie czasy dla małych i średnich przedsiębiorstw. W ostatnim czasie w całym kraju ponad 200 tys. firm zamknęło bądź zawiesiło działalność. Zdaniem ekspertów kolejne tysiące małych i średnich przedsiębiorstw nie przetrwa tegorocznej zimy.

Zauważamy, że najciężej i sporo z nich już zawiesiło działalność to branża gastronomiczna, cukiernicza i piekarnicza. Wiele przedsiębiorstw nie jest w stanie opłacić rachunków za gaz czy prąd, a te ostatnio szybują mocno w górę- mówi nam Joanna Sochacka, prezes Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

Wsparcie przedsiębiorców z woj. śląskiego

Od początku istnienia, czyli od 2004 r., Śląski Inkubator Przedsiębiorczości wspiera osoby, które myślą o założeniu własnej działalności gospodarczej. Dotyczy to osób fizycznych zainteresowanych założeniem przedsiębiorstwa, ale także już istniejących podmiotów gospodarczych, w tym przede wszystkim mikro i małych przedsiębiorstw. – Codziennie otrzymujemy zapytania na temat możliwości uzyskania wsparcia finansowego na realizację marzeń o otwarciu czy rozwoju własnej firmy. Staramy się pozyskać m.in. finansowanie unijne, aby kompleksowo wspierać osoby, które się do nas zgłaszają – mówi Prezes Sochacka.

Projekt „Szansa na (samo)zatrudnienie” ma na celu złagodzenie skutków restrukturyzacji przedsiębiorstw w regionie. Wsparciem zostali objęci pracownicy z województwa śląskiego, zagrożeni zwolnieniem, przewidziani do zwolnienia lub zwolnieni z przyczyn niedotyczących pracownika w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed przystąpieniem do projektu.

Projekty Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości

Uczestnicy musieli wybrać między dwoma ścieżkami – dotacyjną i szkoleniową. Pierwsza obejmuje przyznanie środków finansowych na rozwój działalności w wysokości 23 050 zł, wsparcie pomostowe w wysokości minimalnego wynagrodzenia krajowego przez okres od 6 do 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, wsparcie doradcy zawodowego i psychologa, szkolenia na etapie poprzedzającym założenie firmy, ubezpieczenie NNW na czas szkoleń czy zwrot kosztów dojazdu na szkolenia i opieki nad dzieckiem w ich czasie. Druga ścieżka ma w zakresie wsparcie doradcy zawodowego, psychologa i pośrednika pracy, warsztaty aktywizacyjne, szkolenia zawodowe wybrane przez uczestnika, zwrot kosztów dojazdu na szkolenia i opieki nad dzieckiem na czas szkoleń, ubezpieczenie NNW na czas szkoleń oraz stypendium szkoleniowe- wyjaśnia Sylwia Antoszczak - Galasińska - Menadżer ds. Projektów w Śląskim Inkubatorze Przedsiębiorczości.

Już 161 osób w ostatnich 2 latach stało się przedsiębiorcami dzięki trzem projektom, realizowanym przez Śląski Inkubator Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej. Dofinansowane ze środków unijnych przedsięwzięcia dotyczą m.in. łagodzenia skutków restrukturyzacji przedsiębiorstw w regionie oraz przeciwdziałania skutkom pandemii.

Śląski Inkubator Przedsiębiorczości jest spółką należącą do miasta Ruda Śląska. Jego misją jest tworzenie sprzyjających warunków do powstawania i rozwoju przedsiębiorstw. Inkubator zapewnia im wsparcie infrastrukturalne, marketingowe, szkoleniowe oraz efektywną współpracę z otoczeniem na rzecz wzrostu gospodarczego.