Bp Artur Ważny

i

Autor: Diecezja Sosnowiecka

Kościół

Diecezja sosnowiecka ma nowego biskupa. Poprzednik odszedł po bunga bunga w Dąbrowie Górniczej

Poprzedni biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak ustąpił ze stanowiska w atmosferze skandalu. Zrezygnował po tym, gdy na jaw wyszło, że na terenie parafii pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej zorganizowano gejowską imprezę. Tymczasowo opiekę nad diecezją przejął abp Adrian Galbas. Papież Franciszek w końcu mianował nowego ordynariusza.

Skandale i afery w diecezji sosnowieckiej. Bp Kaszak zrezygnował

Poprzedni ordynariusz diecezji bp Grzegorz Kaszak zrezygnował ze stanowiska po skandalu w Dąbrowie Górniczej. To tam, w mieszkaniu należącym do parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej, ksiądz Tomasz Z. zorganizował gejowską imprezę. Jej uczestnicy mieli spożywać alkohol i narkotyki, aż jeden z mężczyzn stracił przytomność i wezwano karetkę pogotowia. Ratownicy jednak nie zostali wpuszczeni do środka i na miejscu musiała interweniować policja.

Winą za sytuację częściowo obarczono biskupa sosnowieckiego. Co więcej, to właśnie za kadencji bp Kaszaka na terenie diecezji doszło do tajemniczych zgonów dwóch duchownych. Wierni zaczęli się coraz głośniej domagać jego odejścia. Tak też się stało - 24 października Watykan poinformował o przyjęciu rezygnacji bp Kaszaka. Tymczasowo administratorem Diecezji Sosnowieckiej został Abp Adrian Galbas, obecny metropolita katowicki.

Przypominamy najlepsze MEMY po skandalu na parafii w Dąbrowie Górniczej:

Diecezja sosnowiecka ma nowego biskupa. Kim jest bp Artur Ważny? 

Po pół roku od rezygnacji bp Grzegorza Kaszaka poznaliśmy imię nowego biskupa sosnowieckiego. Ordynariuszem został bp Artur Ważny, dotychczasowy biskup pomocniczy tarnowski. To stosunkowo młody hierarcha, który sakrę biskupią przyjął trzy lata temu.

Ks. Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach, która znajduje się w obecnej diecezji rzeszowskiej.

W latach 1985-1991 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. Do 1995 roku pracował jako wikariusz w parafii Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. Kolejne cztery lata spędził jako wikariusz parafii NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. Podjął też studia specjalistyczne na Uniwersytecie Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w zakresie teologii pastoralnej.

W 1998 roku został dyrektorem diecezjalnego biura duszpasterstwa młodzieżowego oraz duszpasterzem akademickim w Tarnowie, a w 2003 roku - diecezjalnym duszpasterzem akademickim. W latach 2007-2014 był proboszczem parafii NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. W latach 2014-2019 był dyrektorem diecezjalnego biura nowej ewangelizacji. W 2019 r. został ojcem duchownym kapłanów diecezji tarnowskiej.