art1-eska

i

Autor: pexels

ESKA - RAZEM PRZECIW DEPRESJI

Depresja u dzieci i młodzieży informacje dla rodziców

2024-01-09 10:07 Materiał sponsorowany

W niniejszym artykule znajdują się podstawowe informacje na temat objawów i skutków depresji u dzieci i młodzieży, a także praktyczne porady, jak uzyskać pomoc.

Co to jest depresja?

Uczucie smutku lub zmęczenia jest normalną reakcją na trudne lub stresujące doświadczenia. Czasami jednak uczucie smutku może utrzymywać się przez dłuższy czas i zacząć zakłócać codzienne życie. W takim przypadku obniżony nastrój staje się częścią choroby, którą nazywamy „depresją”.

Kto może cierpieć na depresję?

Depresja występuje u około 1–3% dzieci i młodzieży. Na depresję może zapaść każdy, niezależnie od wieku, statusu społecznego i wykształcenia. Nastoletnie dziewczęta są dwukrotnie bardziej narażone na tę chorobę niż nastoletni chłopcy.

Co powoduje depresję?

Do typowych przyczyn depresji należą między innymi:

Wydarzenia życiowe i okoliczności osobiste

Depresja może być wywołana stresującym lub przygnębiającym wydarzeniem, takim jak żałoba, przemoc w rodzinie, przewlekła choroba któregoś z rodziców, innego członka rodziny lub samego dziecka, przewlekły konflikt małżeński, wrogość i emocjonalne odrzucenie, nadmierne kontrolowanie przez rodziców, trudna sytuacja materialna rodziny, a nawet zmiana szkoły lub przeprowadzka.

Zdrowie fizyczne

Sen, dieta i aktywność fizyczna mają wpływ na nastrój i sposób radzenia sobie z różnymi problemami.

Warto zaznaczyć, że również problemy ze zdrowiem fizycznym, szczególnie te poważne lub długotrwałe, mogą powodować depresję lub ją pogłębiać. Należą do nich:

• choroby zagrażające życiu, takie jak rak i choroby serca

• długotrwałe i/lub bolesne choroby, takie jak zapalenie stawów

• problemy hormonalne, takie jak niedoczynność tarczycy

• schorzenia wpływające na mózg lub układ nerwowy.

Trauma z dzieciństwa

Zwiększona podatność na depresję u niektórych osób może wynikać z trudnych doświadczeń i traum z dzieciństwa, takich jak molestowanie (fizyczne, seksualne lub psychiczne), zaniedbanie, bycie świadkiem przemocy bądź traumatycznego wydarzenia lub niestabilne środowisko rodzinne.

Używanie alkoholu i narkotyków

Regularne intensywne picie alkoholu lub zażywanie narkotyków, takich jak konopie indyjskie, może w dłuższej perspektywie zwiększyć ryzyko depresji. Na rozwój depresji może mieć wpływ wiele różnych czynników, należy jednak pamiętać, że żaden z nich, sam w sobie, jej nie powoduje.

Jakie są objawy depresji?

Kiedy dziecko lub młoda osoba popada w depresję, można zaobserwować wiele zmian, takich jak:

• utrata zainteresowania zajęciami, które wcześniej sprawiały przyjemność

• utrata apetytu lub nadmierne objadanie się

• problemy z koncentracją, pamięcią lub podejmowaniem decyzji

• myśli samobójcze lub samookaleczanie się

• zakłócony lub zbyt długi sen

• uczucie ciągłego zmęczenia

• bóle głowy, bóle brzucha

• brak pewności siebie

• nieuzasadnione poczucie winy.

Charakterystycznym objawem w tej grupie wiekowej często jest rozdrażnienie i złość. W skrajnym stadium depresji u niektórych młodych ludzi mogą rozwinąć się „objawy psychotyczne”, przejawiające się w postaci dziwacznych myśli i doświadczeń. Niektóre dzieci doświadczają również okresów wysokiego nastroju, zwanych manią, na przemian z okresami obniżonego nastroju. Takie objawy świadczyć mogą o chorobie afektywnej dwubiegunowej.

Jaki wpływ może mieć depresja na młodego człowieka?

Czasem depresji towarzyszą poważne problemy związane nie tylko z samopoczuciem, ale także zachowaniem. Mogą one powodować trudności w domu, szkole, a także w relacjach z rodziną i przyjaciółmi. Niektórzy młodzi ludzie wykazują tendencję do zachowań ryzykownych, takich jak samookaleczanie, używanie narkotyków i alkoholu, niewłaściwe stosunki seksualne, porzucenie szkoły i próby samobójcze.

Nieleczona depresja prowadzić może do szeregu powikłań, a w skrajnych przypadkach do rozwoju zaburzeń lękowych, psychicznych i somatycznych (bulimia, anoreksja), a także do pojawienia się urojeń, myśli prześladowczych i samobójczych oraz zmian osobowościowych.

Gdzie można uzyskać pomoc?

Depresja jest chorobą uleczalną. Pierwszym krokiem w kierunku uzyskania pomocy jest dostrzeżenie problemu. Pomocna może być rozmowa z innymi osobami, które znają Twoje dziecko, na przykład z nauczycielami i wychowawcami, aby dowiedzieć się, jak radzi sobie ono w środowisku szkolnym.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko cierpi na depresję, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem psychiatrą. W razie potrzeby lekarz skieruje dziecko do psychologa np. w Poradni Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży albo Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, gdzie oferowana jest specjalistyczna pomoc.

Jak leczy się depresję?

Celem leczenia jest złagodzenie objawów, zapobiegnięcie nawrotowi choroby i umożliwienie młodemu człowiekowi prowadzenia normalnego życia. Istotnym czynnikiem wspierającym chorego w procesie leczenia jest jego rodzina.

Każdy przypadek depresji wymaga indywidualnego podejścia i różnych metod leczenia, w tym farmakoterapii, a czasami hospitalizacji. Ważną rolę odgrywa również psychoterapia.

Terapia oparta na rozmowie (psychoterapia)

Przed rozważeniem innych możliwości, takich jak leki, warto wypróbować psychoterapie psychologiczne, takie jak CBT (terapia poznawczo-behawioralna) lub psychoterapia psychodynamiczna. Wsparcia wymaga również system rodzinny – tu z pomocą przychodzi psychoterapia rodzinna.

Leki

Wykazano, że niektóre leki przeciwdepresyjne, znane jako selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), wpływają korzystnie na leczenie depresji.

Przed rozpoczęciem leczenia lub w trakcie przyjmowania leków może być wymagane wykonanie różnych badań np.: fizykalnych, badań krwi itp.

Nie należy nagle przerywać raz rozpoczętego leczenia. Ważne jest, aby leki były przepisywane regularnie. O zmniejszeniu dawki lub odstawieniu leków decyduje wyłącznie lekarz prowadzący.

Żaden chory nie powinien zażywać leków bez regularnej kontroli procesu leczenia przez lekarza. Ma to na celu monitorowanie dawki leku i sprawdzanie, czy nie występują działania niepożądane.

Jak jeszcze można pomóc?

Rozpoznanie i zrozumienie choroby dziecka to ogromny krok w kierunku jej wyleczenia. Kiedy dziecko staje się rozdrażnione, wyraża złość w sposób nieadekwatny do bodźców lub wykazuje zachowania ryzykowne, rodzic często reaguje złością lub zdenerwowaniem. W takiej sytuacji należy jednak zachować spokój i szczerze porozmawiać o swoich uczuciach.

Jeśli dziecko nie chce rozmawiać o tym z Tobą, warto zwrócić się o pomoc do psychologa lub psychoterapeuty. Ważne jest, aby zachęcić je do rozmowy z osobą, której może zaufać, a także do przyjęcia profesjonalnej pomocy.

W poprawie nastroju dziecka może pomóc także wspólne spędzanie czasu, np. oglądanie filmu, granie w gry, gotowanie, spacery. Warto też zadbać o zdrową dietę i kondycję fizyczną.

Tadeusz Więciorek

psychoterapeuta Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jastrzębiu-Zdroju