Czujnik czadu

i

Autor: Archiwum

Katowice

Darmowe czujniki tlenku węgla dla seniorów. Powstała petycja do prezydenta Katowic

Darmowe czujniki czadu dla katowickich seniorów? Jest taki pomysł. Stowarzyszenie Klucz - Stop Społecznym Wykluczeniom apeluje do prezydenta Marcina Krupy, by miasto sfinansowało zakup czujników dla starszych mieszkańców, których na to nie stać. Dwa lata temu petycja o podobnej treści nie została przez władze Katowic uwzględniona.

Darmowe czujniki czadu dla seniorów w Katowicach 

Stowarzyszenie Klucz - Stop Społecznym Wykluczeniom zamierza w piątek 15 grudnia złożyć w urzędzie miasta w Katowicach petycję w sprawie sfinansowania czujników tlenku węgla dla seniorów.

Otrzymaliśmy sporo zgłoszeń od zainteresowanych mieszkańców, którzy nie mają środków na zakup takiego urządzenia. A niestety w sezonie grzewczym obserwujemy dużą liczbę zgonów z powodu zatrucia czadem. Tlenek węgla jest bezwonnym gazem, dlatego czujniki to jedyny sposób, by zapobiegać takim tragediom - mówi Alicja Dobija ze stowarzyszenia Klucz - Stop Społecznym Wykluczeniom.

Tlenek gazu to niewidzialny zabójca 

Jak wynika ze statystyk, do zatruć w budynkach mieszkalnych najczęściej dochodzi z powodu nieszczelności, wad produkcyjnych i braku konserwacji przewodów kominowych oraz niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do stopnia szczelności okien i drzwi.

Tlenek węgla może się ulatniać z różnych źródeł m.in. z pieców, gazowych podgrzewaczów wody, kominków czy kuchenek gazowych. Najczęściej spotykane objawy zatrucia czadem to ból głowy, mdłości i utrata przytomności. Niestety, w najgorszych przypadkach dochodzi nawet do śmierci.

"Zgodnie z aktualnymi statystykami Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej – W zeszłym sezonie grzewczym 2021/2022, w Polsce zdarzyło się ponad 2400 wypadków związanych z czadem. Rannych zostało 988 osób, a 43 zmarły" - przeczytamy w petycji skierowanej do prezydenta Katowic.

Dlatego stowarzyszenie liczy, że miasto zgodzi się sfinansować zakup czujników tlenku węgla dla seniorów. Proponuje, by najpierw stworzyć listę zgłoszeń na bezpłatne czujniki, a następie zakupić sprzęt i przekazać zainteresowanym.

To nie pierwszy raz, kiedy Stowarzyszenie Klucz - Stop Społecznym Wykluczeniom składa petycję w sprawie zakupu czujników czadu do katowickiego urzędu. Taki apel został wystosowany do władz miasta w 2021 roku. Wówczas jednak nie została uwzględniona.