Dąbrowa Górnicza konkuruje z Wrocławiem. Miasto doczekało się pierwszej figurki bobra

Skoro Wrocław ma krasnale, to Dąbrowa Górnicza postawiła na... bobry. W mieście odsłonięto właśnie pierwszą figurkę. Stanęła ona na skwerze im. Antoniego Pilarza przed Muzeum Miejskim „Sztygarka”.

Dąbrowa Górnicza. Pierwsza figurka bobra odsłonięta

W niedzielę, 4 grudnia, w Dąbrowie Górniczej oficjalnie odsłonięto rzeźbę bobra górnika. Figurka z brązu została zaprojektowana przez 9-letniego Mikołaja, który niewątpliwie ma głowę pełną ciekawych pomysłów. Sam odlew wykonał natomiast Andrzej Gajda z Katowic. 

Mikołaj, w ciągu ostatnich miesięcy, przygotował konkretną koncepcję całego projektu, którą przedstawił prezydentowi miasta, Marcinowi Bazylakowi. W tym wszystkim pomogli mu nie tylko rodzice, ale także Joanna Słoń z pracowni ceramiki Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej. 

– Pierwszy raz spotkałam się z Mikołajem we wrześniu. Wiedziałam, że w pracowni zjawi się młody człowiek, który chce zaprezentować mi swój pomysł. Byłam ciekawa tego spotkania – wspomina, cytowana przez stronę miasta, Joanna Słoń. 

Trzecioklasista wymyślił imiona dla kolejnych bobrów, a także wskazał miejsca na terenie miasta, gdzie ich figurki mogłyby w przyszłości stanąć. 

W mediach społecznościowych ten pomysł spotkał się z aprobatą mieszkańców. - Mam nadzieję, że będzie ich cała gromada! - napisała pani Sylwia. - Fajny pomysł na konkurencję dla wrocławskich krasnali - dodała natomiast pani Milena. 

Ogłoszono konkurs "Rada dobra, polub bobra"

To jednak nie wszystko. Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej ogłosił również konkurs plastyczny na maskotkę miasta. 

– Przygoda Mikołaja to najlepszy dowód na kreatywność dzieci. Dzieci trzeba słuchać, rozmawiać z nimi i pobudzać ich wyobraźnię. Dlatego ogłaszamy konkurs "Rada dobra, polub bobra", by zobaczyć jak temat bobra pokażą inni młodzi dąbrowianie – zapowiedziała Iwona Wilk, dyrektor MOPT.

Wspomniany konkurs jest skierowany do przedszkoli, szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, Zespołu Szkół Plastycznych, placówek wychowania pozaszkolnego czy stowarzyszeń, które działają na terenie Dąbrowy Górniczej i prowadzą zajęcia dla dzieci. Prace należy dostarczyć osobiście lub drogą pocztową do końca marca przyszłego roku do Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej. 

Ogłoszenie wyników konkursu, jak czytamy w udostępnionym regulaminie, zapowiedziano na przełom maja i czerwca 2023 roku.

A dlaczego w ogóle bobry? Sympatyczne gryzonie z charakterystycznym ogonem i długimi siekaczami są symbolem miasta. 

- Bobry mieszkały na terenach dąbrowskich od zawsze, podobnie zresztą jak w całym Zagłębiu. Z pewnością były już tutaj, kiedy jeszcze nie znano pojęcia Zagłębie Dąbrowskie. W dorzeczu Przemszy, zarówno Białej jak i Czarnej, spokojnie sobie mieszkały nie obawiając się zbytnio człowieka, bo ten wyznaczył szereg przepisów chroniących ich siedliska. Już w średniowieczu znajdował się tutaj Królewski Rezerwat Bobrów, który swoim zasięgiem obejmował tereny od Czarnej Przemszy aż po Brynicę. Pieczę nad nimi z ramienia króla pełnili mieszkańcy. Niestety po wojnie, kiedy budowano liczne huty i kopalnie bobry wyniosły się z tego terenu. Jednak na przestrzeni ostatnich lat stan rzeki poprawił się, co spowodowało powrót tych zwierząt na nasze tereny - wyjaśniają przedstawiciele Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej.