Czy możemy nazwać swoje dziecko Jezus? Stanowisko kościoła jest w tej kwestii jasne

i

Autor: Archiwum Czy możemy nazwać swoje dziecko Jezus? Stanowisko kościoła jest w tej kwestii jasne

Ciekawostki

Czy możemy nazwać swoje dziecko Jezus? Stanowisko kościoła jest w tej kwestii jasne

Wokół wyboru imienia dla dzieci z roku na rok rośnie coraz kontrowersji, a co za tym idzie - coraz częściej interweniuje Urząd Stanu Cywilnego blokując rodzicom możliwość nadania dziecku imienia, które może być dla malucha uciążliwe w przyszłości. Zdarza się, że do akcji wkracza też kościół. Czy dzieje się tak również, kiedy ktoś chce nazwać dziecko Jezus?

Czy można nazwać dziecko Jezus? Odpowiedź może zaskoczyć

Sosnowiec, Toshiba, Joint, Nirvana, Rambo, Pipa to tylko kilka z wielu przykładów imion, jakie były (a nawet nadal są) odrzucane w Urzędach Stanu Cywilnego w Polsce. Powód? Przede wszystkim, mogą ośmieszać dziecko, które będzie je nosić, no bo jaki chłopiec chciały jednak mieć na imię "Sosnowiec" (tak, była taka próba), czy jaka dziewczynka chciałaby się nazywać "Pipa" albo "Toshiba" (od dawnej marki sprzętu RTV). Prawdopodobnie żadna. 

W tym przypadku zachodzi natomiast pytanie, czy imię Jezus jest w Polsce dopuszczalne? Pytanie nie jest bezzasadne, bowiem w Polsce te imię jest mocno nacechowane i religijnie, i kulturowo. Z drugiej strony wszyscy mamy świadomość, że w takich krajach, jak Brazylia, Meksyk, Hiszpania czy Argentyna imię Jezus jest nie tylko dopuszczalne, ale jest również bardzo często nadawane chłopcom. 

Rada Języka Polskiego o imieniu Jezus

Dlatego też właściwym jest pytanie, czy w Polsce nie może być podobnie? Na ten temat wypowiedziała się m.in. Rada Języka Polskiego, która wprost stwierdza, że "w naszym kręgu kulturowym bez wyjątkowo Jezusa Chrystusa trudno uznać za neutralne komunikacyjnie". -  Można sobie z łatwością wyobrazić negatywne reakcje osób wierzących, które zetknąwszy się z kimś posługującym się takim imieniem poczują się dotknięte, zdezorientowane, a nie można wykluczyć, że również obrażone - podkreśla w rozmowie z portalem kobieta.gazeta.pl prof. dr hab. Mariusz Rutkowski. 

Jak więc widać, Rada Języka Polskiego nieszczególnie poleca nadawanie takiego imienia dziecku w Polsce. Zresztą jeden, jedyny taki przypadek był odnotowany w latach 70. Od tamtej pory tego imienia nie próbował nadać żaden rodzic. 

Czy polski kościół zabrania nadawać imię Jezus? 

Wypowiedź Rady Języka Polskiego należy więc w tej kwestii potraktować raczej negatywnie. Nikt tam nie poleca nadawania imienia Jezus swojemu dziecku, bowiem reakcje np. sąsiadów, rodziny, znajomych czy późniejszych środowisk, w jakich będzie przebywać osoba o tym imieniu, może być wręcz skrajna. A co na to kościół? Ten nie widzi w tym (czyli nadaniu imienia Jezus) żadnego większego problemu. 

- Rodzice chrześcijańscy nazywają tak dziecko z szacunku do Pana Jezusa. A ten, kto to imię nosi, ma dodatkowy powód, by stawiać sobie wysokie wymagania moralne i być dobrym świadkiem Zbawiciela - odpowiedział na pytanie czytelniczki czasopisma "Dobry Tydzień" ks. Marek Dziewiecki cytowany na łamach portalu kobieta.gazeta.pl.

Wynika więc z tego, że imię Jezus możemy spokojnie nadać swojemu dziecku. Szkopuł w tym, że w Polsce jednak mało kto się chce na to odważyć. 

Czy znasz śląskie imiona żeńskie? QUIZ Nadawane są tylko na Śląsku

Pytanie 1 z 10
Na początek łatwe pytanie. Imię Milka na Śląsku naprawdę istnieje, a polski odpowiednik to: