Imiona żeńskie

i

Autor: pixabay

Quiz

Czy znasz śląskie imiona żeńskie? QUIZ Nadawane są tylko na Śląsku

Śląskie imiona żeńskie są piękne i świadczą o śląskiej tożsamości. Quiz o śląskich imionach udowadnia, że kobiety, które je noszą mogą być z nich dumne, bo podkreślają ich przynależność do Górnego Śląska. Mają swoje polskie odpowiedniki, lecz łatwo się pomylić. Czy znasz śląskie imiona żeńskie i ich polskie znaczenie? Rozwiąż QUIZ

Tylko na Śląsku są takie piękne i oryginalne imiona. Nadawane są coraz rzadziej, ale jednak wciąż można je usłyszeć na śląskich ulicach. Górny Śląsk to taka fantastyczna kraina, że nawet kobiety mają specyficzne imiona, które nie występują w żadnym innym zakątku Polski. Słyszeliście kiedyś imiona, jak Rołza, Salka, czy Lyjna? A to całkiem popularne śląskie imiona damskie. na szczęście mają swoje odpowiedniki w języku polskim więc nie są zupełnie egzotyczne. I właśnie o polskie odpowiedniki pytamy w tym quizie o śląskich imionach. 

Quiz: Czy znasz śląskie imiona damskie?

Wśród 10 pytań znajdziesz imiona zapisane w formie podstawowej, a także zdrobnienia. Bo na Śląsku kochamy zdrabniać imiona i używać takich form nawet w stosunku do starszych osób. Na przykład do Franciszki będziemy się zwracać Pani Franiu, a do dziewczynki o tym imieniu - Franiu.

Jest jeszcze jedna zasada dotycząca damskich imion na Śląsku. Do dziś kultywuje się dziedziczenie imienia po babci lub prababci. Tutaj nikogo nie dziwi, że jeśli nie na pierwsze, to na drugie imię małej dziewczynce dajemy bardzo stare imiona: Tondla, czy Stazyjo.

Czy znasz śląskie imiona żeńskie? QUIZ Nadawane są tylko na Śląsku

Pytanie 1 z 10
Na początek łatwe pytanie. Imię Milka na Śląsku naprawdę istnieje, a polski odpowiednik to:

Po rozwiązaniu quizu nie zapomnijcie o podzieleniu się wynikiem na Facebooku. Sprawdźcie, czy Wasi znajomi równie dobrze znają śląskie imiona damskie jak Wy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE