W Częstochowie powstało rondo Błogosławionej Rodziny Ulmów

i

Autor: UM Częstochowa/wikipedia

Częstochowa

Częstochowa ma rondo Błogosławionej Rodziny Ulmów. Tak zdecydowali radni

W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów. 24 marca 1994 roku żandarmi niemieccy rozstrzelali małżeństwo, szóstkę ich dzieci oraz wszystkich żydowskich uciekinierów. Częstochowscy radni postanowili uhonorować ich męczeńską śmierć.

Częstochowa uhonorowała rodzinę Ulmów

Wiktoria i Józef zostali pośmiertnie odznaczeni medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Z okazji okrągłej rodziny ich męczeńskiej śmierci Sejm ustanowił rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów. W uchwale wskazano, że Ulmowie "są w Polsce oraz poza jej granicami symbolem tych wszystkich, którzy oddali życie za pomoc prześladowanym przez Niemców Żydom".

Męczeńską śmierć rodziny postanowili uhonorować również częstochowscy radni. Podczas ostatniej sesji przegłosowali uchwałę w sprawie nadania nowo wybudowanemu rondu u zbiegu ulic Głównej, św. Barbary i św. Jadwigi nazwę Błogosławionej Rodziny Ulmów.

W uzasadnieniu uchwały zaznaczono, że uhonorowanie Rodziny Ulmów jest symbolicznym wyrazem szacunku wobec jej heroizmu, a ponadto podkreśleniem i zaakcentowaniem roli rodziny w społeczeństwie oraz jej ponadczasowego znaczenia dla kształtowania systemu wartości następnych pokoleń.

Uznano również, że lokalizacja sprzyja nadaniu tej nazwy, ponieważ rondo znajduje się na skrzyżowaniu ulic m.in. św. Barbary i św. Jadwigi, które leżą w dzielnicy Podjasnogórskiej charakteryzującej się nazwami dróg o tematyce sakralnej. W pobliżu znajdują się ulice o nazwach takich jak np. św. Kingi, o. Augustyna Kordeckiego, św. Jacka, św. Piotra - przeczytamy na stronie urzędu miasta Częstochowy.