Adrian Ślązok w finale międzynarodowego konkursu

i

Autor: Adrian Ślązok

Głosowanie

Chorzowski fotograf w finale międzynarodowego konkursu. Uwiecznił "latającą" fokę

Adrian Ślązok, fotograf pochodzący z Chorzowa awansował do finału międzynarodowego konkursu Comedy Wildlife Photography Awards 2023. Tytuł jego zdjęcia konkursowego to "Everyone can fly"

Chorzowianin w finale międzynarodowego konkursu fotograficznego

Do finału tegorocznej edycji konkursu Comedy Wildlife Photography Awards 2023 zakwalifikowało się 41 prac. Jak sama nazwa wskazuje, tematem konkursu są zabawne zdjęcia dzikiej przyrody. Jednym z finalistów okazał się Adrian Ślązok, fotograf i pracownik MORiS-u w Chorzowie.

Chorzowski fotograf uwiecznił "latającą" fokę w jej naturalnym środowisku. Zdjęcie zostało zatytułowane "Everyone can fly".

Fotografią przyrody zajmuję się od wielu lat. Fokami zainteresowałem się podczas realizacji materiału na temat pracy wolontariuszy w Fokarium na Półwyspie Helskim. W Polsce fotografowanie dzikich fok to temat bardzo trudny i etycznie wątpliwy, ze względu na ich nieliczne występowanie. W związku z tym w listopadzie 2018 roku udałem się na wschodnie wybrzeże Anglii. W tym czasie foki szare wypływają tysiącami z Morza Północnego, aby urodzić młode. Wśród wielu zdjęć, które tam wykonałem była również fotografia, którą od razu nazwałem „Latać każdy może” - wyjaśnia Adrian Ślązok.

Głosowanie trwa do 23 listopada. Jury konkursu, by zachęcić do oddawania głosów, wyznaczyło nagrodę. Jedna z osób, która weźmie udział w głosowaniu, otrzyma 500 funtów. Głos na chorzowianina można oddać tutaj.

41 prac znalazło się w finale konkursu Comedy Wildlife Photography 2023

Konkurs Comedy Wildlife Photography organizowany jest od 2015 roku. Z wszystkich nadesłanych prac (w tym roku były ich tysiące) jury wybiera kilkadziesiąt najzabawniejszych fotografii dzikiej przyrody.

- Zabawne zdjęcie zwierzęcia jest niezwykle skuteczne, ponieważ nie ma w nim barier w zrozumieniu ani tabu, które należy negocjować. Odwołuje się do impulsu antropomorfizmu, który jest dobrze udokumentowany jako jeden z najpotężniejszych czynników wyzwalających ludzką empatię – czytamy na stronie konkursu.