Choinka na święta prosto z lasu? Leśniczy pozwala samemu wybrać i wyciąć

Setki mieszkańców korzystają z okazji, aby w lesie samodzielnie wybrać i wyciąć sobie choinkę na święta. Akcja choinkobrania trwa w leśnictwie Grodziec. Ceny choinek są nawet trzykrotnie niższe nić na targowiskach.

Choinkobranie: sam wybierasz żywą choinkę

Choinka na święta powinna być okazała i przykuwać wzrok. Najlepiej, gdy ma rozłożyste gałęzie i pachnie. I oczywiście musi być prawdziwa, a nie sztuczna. Właśnie takie wymagania mają mieszkańcy, którzy w ten weekend uczestniczą w choinkobraniu w leśnictwie Grodziec w Będzinie.

- Przyjeżdżamy tutaj każdego roku. Najpierw dokładnie oglądamy drzewka z każdej strony przez parę godzin i dopiero wtedy się decydujemy - mówi pani Maria, która na choinkobranie przyjechała z dziećmi.

Zasada choinkobrania w leśnictwie Grodziec jest prosta. Trzeba sobie samemu wybrać choinkę i ściąć własną siekierką lub piłą, albo też poprosić leśniczego, aby to zrobił za nas. Możemy liczyć na pomoc przy opakowaniu choinki w siatkę. Wszystko odbywa się spokojnie, bez nerwów, bo choinek rosnących w lesie jest tyle, że z pewnością dla każdego wystarczy.

Ceny żywych choinek

Ile kosztuje żywa choinka? To zależy od wysokości i gatunku drzewa, a także od nadleśnictwa. Ceny zaczynają się już od 20 zł i są nawet trzykrotnie niższe niż na targowiskach i bazarach, gdzie choinki sprzedawane są przez handlowców.

Pod tym linkiem sprawdzisz cennik choinek 2022 w nadleśnictwach województwa śląskiego.

Choinkobranie 2022 w Grodźcu

Zobacz, co się dzieje 

- Zachęcam wszystkich mieszkańców, aby połączyli choinkobranie z rodzinną wycieczką do lasu. Pogoda leśne spacery jest wymarzona. Wystarczy się dobrze ubrać. Utrzymuje się ujemna temperatura, śnieg skrzypi pod butami. W miejscu sprzedaży choinek cały czas pali się ognisko więc można się ogrzać, a nawet usmażyć kiełbaskę - mówi Sławomir Cichy, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.