Chcesz otrzymywać prawie 1600 zł renty rodzinnej. Nie przegap tej daty

i

Autor: Archiwum Chcesz otrzymywać prawie 1600 zł renty rodzinnej. Nie przegap tej daty

Pieniądze

Chcesz otrzymywać prawie 1600 zł renty rodzinnej? Nie przegap tej daty

Z końcem września mija termin na składanie wniosków o przyznanie renty rodzinnej lub jej przedłużenie. Osoby, które nie zdążą z wnioskiem w wyznaczonym terminie, stracą pieniądze.

Komu przysługuje renta rodzinna? Do kiedy wniosek?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że lada chwila minie termin na składanie wniosków o przyznanie renty rodzinnej. Komu ona przysługuje? Przede wszystkim dzieciom do ukończenia 16 roku życia lub do 25 roku życia, jeśli kontynuują cały czas naukę. W przypadku studentów, którzy skończą 25 lat na ostatnim roku studiów, mogą otrzymywać rentę aż do zakończenia nauki. 

Aby otrzymywać jednak rentę po zmarłym rodzicu, uczeń szkoły ponadpodstawowej musi pamiętać, aby co roku do końca września złożyć wniosek potwierdzający, że nadal kontynuuje naukę. Jeśli się spóźni i złoży dokument w październiku, pieniądze za wrzesień przepadają. 

Uczniowie, którzy zdali maturę i zostali przyjęci na studia, czas na złożenie wniosku o przedłużenie/przyznanie renty rodzinnej, wydłuża się do października. W tym przypadku do ZUS składa się dokument z wnioskiem o kontynuację wypłaty renty. Do dokumentów należy dołączyć zaświadczenie z dziekanatu o przyjęciu na uczelnię. W kolejnych latach czas na przedłużenie wniosku w ZUS mija z ostatnim dniem października. 

Ile wynosi renta rodzinna po zmarłym?

Wysokość renty rodzinnej zależy przede wszystkim od wysokości renty, jaką wypracował do momentu swojej śmierci rodzic. Jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba, otrzymuje ona 85 procent świadczenia zmarłego. Kiedy są to dwie osoby, otrzymują 90 procent świadczenia zmarłego, natomiast w przypadku, kiedy do renty uprawnione są trzy osoby lub więcej, to otrzymają 95 procent świadczenia zmarłego.

Obecnie najniższa renta rodzinna, jaka jest przyznawana w Polsce po zmarłym rodzicu, musi wynosić minimum 1 588,44 zł. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE