Ranking miast: Bielsko-Biała

i

Autor: UM

Ciekawostki

Ceny nieruchomości w Śląskiem. Najdrożej jest w Beskidach. Tam ceny mogą oszołomić

W aglomeracji śląskiej występują ogromne różnice w cenach nieruchomości między miastami i to w promilu kilkunastu, co najwyżej kilkudziesięciu kilometrów. W skali województwa najdrożej jest w Beskidzie Śląskim, a najtaniej w Rybnickim Okręgu Węglowym. Stolica plasuje się w górnej części stawki. Ale pozostaje pytanie, czy opłaca się kupować mieszkanie w Katowicach, skoro tuż obok - w Sosnowcu lub Świętochłowicach - za metr kwadratowy zapłacimy średnio dwa razy mniej?

Portal ogłoszeniowy nieruchomosci-online.pl przygotował "Raport lokalny - marzec 2024", w którym przeanalizowano ceny ofertowe nieruchomości z rynku wtórnego. Autorzy wzięli pod lupę 18 polskich miast we wszystkich województwach.

Dane zostały podzielone na trzy kategorie:

  • średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego
  • średnie ceny ofertowe domów wolnostojących z rynku wtórnego
  • średnie ceny ofertowe działek budowlanych

Kiedy we wrześniu 2023 r. publikowaliśmy poprzedni Raport lokalny, jakże inna była otaczająca nas rzeczywistość. Rynek mieszkaniowy był jeszcze napędzany Bezpiecznym Kredytem 2%, pieniędzy na tani kredyt miało spokojnie wystarczyć, a politycy przerzucali się pomysłami przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Dziś BK2% to już przeszłość, mamy nowy rząd, jest też zapowiedź nowego programu – Mieszkanie na Start. Nie zmieniło się tylko jedno: nieruchomości nie tanieją - mówi Rafał Bieńkowski, PR Manager w nieruchomosci-online.pl.

Ceny nieruchomości w woj. śląskim. W Beskidzie Śląskim jest najdrożej

Jakie są ceny nieruchomości w woj. śląskim? Należy zacząć od istotnej uwagi, że najdroższa wcale nie jest stolica. Pod względem cen mieszkań i domów zapłacimy więcej w Beskidzie Śląskim - w Ustroniu i Wiśle.

To jednak wcale nie oznacza, że w Katowicach jest tanio. Średnia cena za metr kwadratowy na rynku wtórnym waha się tutaj od 7 210 do 12 580 zł. Ale co ciekawe, w okolicach są miasta, w których średnia cen ofertowa wynosi ok. 5 tys. zł. To choćby Sosnowiec, Świętochłowice, Bytom, Czeladź czy Piekary Śląskie. 

W naszej galerii możesz się zapoznać z danymi dotyczącymi cen nieruchomości na rynku wtórnym w woj. śląskim w marcu 2024 roku. 

Nieruchomości w Śląskiem. Beskidy są najdroższe, a Jastrzębie-Zdrój najtańsze

Jeśli chodzi o mieszkania, średnio za metr kwadratowy zapłacimy najwięcej w Wiśle i Ustroniu - to odpowiednio 11 732 zł i 10 948 zł. Obie miejscowości leżą w Beskidzie Śląskim i mogą się pochwalić wysoko rozwiniętą turystyką. Zapewne stąd wynikają wysokie ceny metrażu.

Dopiero na trzecim miejscu plasuje się stolica województwa, czyli Katowice. Tutaj za metr kwadratowy na rynku wtórnym trzeba zapłacić w przedziale od 7 210 zł do 12 580 zł. Z kolei najtańsze mieszkania możemy znaleźć w Jastrzębiu-Zdroju, Piekarach Śląskich i Świętochłowicach. Ceny za mkw są tam dwukrotnie niższe, niż w beskidzkich ośrodkach turystycznych.

Gdy mowa o działkach, najdrożej jest w Katowicach - średnia cena wynosi tutaj 487 zł za metr kwadratowy. Powyżej 400 zł możemy także zapłacić w Tychach i Bielsku-Białej, a także w Częstochowie i Bytomiu, choć w tych dwóch ostatnich widełki cenowe są dość szeroko rozpostarte. Średnia dla Częstochowy wynosi 225 zł, a dla Bytomia 252 zł. Sporo mniej, ale i tak dużo więcej, niż w najtańszym Jastrzębiu-Zdroju. Tam za mkw zapłacimy średnio 104 zł.

Biorąc pod uwagę ceny domów z rynku, najwięcej trzeba zapłacić w Wiśle (6 814 zł/mkw) i Gliwicach (6 443 zł/mkw). Średnio powyżej 6 tys. zł zapłacimy w Ustroniu, Mikołowie, Zabrzu i Katowicach. Najbardziej opłaca się kupić dom w Rybniku, Jastrzębiu-Zdroju i Bytomiu - tam średnia cena nie przekracza 4 tys. zł za metr kwadratowy.