Gang handlarzy narkotykami i sutenerów rozbity na Śląsku

i

Autor: CBŚP

CBŚP rozbiło gang na Śląsku. Grupa zarabiała na narkotykach, prostytucji i rozboju

2023-03-31 14:13

W trakcie akcji policja zabezpieczyła prawie 10 kg narkotyków, broń, amunicję i ponad 80 tys. zł w gotówce w różnej walucie. Według śledczych gang wprowadził do obiegu kilkadziesiąt kilogramów środków odurzających. Sąd tymczasowo aresztował 10 podejrzanych. Niewykluczone, że w sprawie będą kolejne zatrzymania.

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 11 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Gang miał zajmować się dilerką narkotyków, a także czerpać korzyści z cudzego nierządu.

W trakcie akcji służby zabezpieczyły prawie 10 kg narkotyków i dopalaczy, 4 jednostki broni palnej oraz blisko 80 szt. amunicji. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono równowartość ponad 80 tys. zł w gotówce w różnej walucie.

CBŚP rozbiło gang na Śląsku. Podejrzani trafili do aresztu

Zatrzymaną "jedenastkę" doprowadzono do Prokuratury Rejonowej w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie przedstawiono im zarzuty. Dotyczyły udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej charakter zbrojny, której członkowie zajmowali się wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości środków odurzających, substancji psychotropowych oraz nowych substancji psychoaktywnych, w tym przede wszystkim alfa PiHP, z czego uczynili sobie stałe źródło dochodu. Według śledczych gang mógł wprowadzić do obrotu kilkadziesiąt kilogramów narkotyków.

Jeden z podejrzanych usłyszał także zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Sąd Rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju zadecydował o tymczasowym, trzymiesięcznym areszcie dla 10 członków gangu.

Gang zarabiał na dilerce, prostytucji i rozboju

Gang działał w południowej części woj. śląskiego, głównie w Jastrzębiu-Zdroju i Czechowicach-Dziedzicach.

Zebrane dowody wskazują, że jego członkowie mogą również mieć na sumieniu zmuszanie do nierządu i czerpanie z tego korzyści majątkowych. Grupa miała też dokonywać przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu i mieniu, głównie pod postacią wymuszeń rozbójniczych i pobić.

Postępowanie ws. grupy ma charakter rozwojowy. Niewykluczone, że odbędą się kolejne zatrzymania.

Grupę udało się rozbić dzięki wspólnym wysiłkom jednostek policji z całej Polski

Sukces CBŚP to przede wszystkim współpraca licznych, krajowych jednostek. Do rozbicia grupy przyczyniło się ponad 250 policjantów.

W akcji brali udział: Policjanci z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji, kontrterroryści z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Katowic i Opola, policjanci z grup bojowych z Zarządów CBŚP: z Krakowa, Wrocławia, Rzeszowa i Opola oraz funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju, Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej oraz Oddziału Prewencji Policji w Katowicach.