Szczury w Bytomiu

i

Autor: Mapy Google/Pixaby

Wiadomości

Takiej plagi szczurów w Bytomiu jeszcze nie było. Pojawiają się kolejne gniazda. Mieszkańcy są bezradni

Mieszkańcy dzielnicy Szombierki w Bytomiu skarżą się na plagę szczurów. Gryzonie grasują w okolicy ulicy Adolfa Piątki. Ponadto przy jednej z klatek założyły sobie gniazdo. Mieszkańcy na własną rękę chcą pozbyć się gryzoni. W sprawie wypowiedziała się Bytomska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Szczury grasują po Bytomiu. Mieszkańcy nie radzą sobie z gryzoniami

Na jednej z bytomskich grup zawrzało. Mieszkańcy dzielnicy Szombierki narzekają na rosnącą liczbę szczurów. Gryzonie zakładają kolejne gniazda, a mieszkańcy są bezradni.

- Z racji na dosyć dużą popularność grupy, informuje mieszkańców Szombierek, żeby w rejonie oznaczonym na screenie uważali na coraz większą liczbę szczurów. Obecnie ich gniazdo znajduje się obok najprawdopodobniej 2 klatki Adolfa Piątka 17A, gdzie przy śmietniku było ich aż 5, ale wiadomo, że w okolicy ich jest znacznie sporo - czytamy w poście.

Mieszkańcy twierdzą, że pomimo wielu zgłoszeń BSM nie wdrożyła żadnych działań.

- "Zgłaszane wiele razy. Niestety nic z tym nie robią", "Też potwierdzam, było zgłaszane. Jak auto stało kilka dni, to zagnieździły się pod maską" - czytamy w komentarz.

Stada szczurów w Szombierkach. Bytomska Spółdzielnia Mieszkaniowa odpowiada

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Bytomską Spółdzielnią Mieszkaniową. BSM wyjaśnia, że spółdzielnia zarządza obszarami nieruchomości przy ul. Adolfa Piątka 33, 17, 17a, 25 oraz Orzegowskiej 13. Zarządza podkreśla, że środki służące deratyzacji stosowane są regularnie.

Corocznie przeprowadzane są wszelkie przeglądy i konserwacje, a także niezależnie od stopnia nasilenia obecności gryzoni, realizowane są cykliczne akcje deratyzacyjne wszystkich nieruchomości. Zakup tych środków jest fakturowany, i tak przykładowo, zgodnie z fakturami z 27.01.2023 r., 19.04.2023 r., 25.09.2023 r., i 09.01.2024 r. zakupiono środki o nazwie RATIMOR BROMADIOLON w ilości 80 kg. Ostatnia dostawa 20 kg została dostarczona 15 lutego 2024 roku - wyjaśnia Andrzej Panek, dyrektor BSM.

Dyrektor spółdzielni dodaje, że środki te są umieszczane w miejscach niedostępnych dla dzieci i trudno dostępnych psów i kotów. Ponadto na tablicach informacyjnych umieszczane są ogłoszenia o prowadzonych działaniach deratyzacyjnych.

Wystosowano pisemne informacje do BPK oraz Tauron o przeprowadzenie zabiegów deratyzacji w obrębie obiektów infrastruktury, które także przyczyniają się do rozprzestrzeniania gryzoni. BPK poinformowało, że nie przeprowadza bezpośrednich czynności deratyzacyjnych sieci kanalizacyjnej, a jedynie czyszczenie lub udrażnianie w wyniku zatorów - podsumowuje Andrzej Panek.

Co ważne, obecnie BSM ogłosiło przetarg na wykonanie zabezpieczenia uszkodzonych elewacji przez szczury, które pochłonie ponad 60 tys. zł. Prace te pozwolą na ograniczenie docierania gryzoni pod elewację i ich namnażania.

Listen on Spreaker.