Butik charytatywny przy ul. Jankego 83 w Katowicach-Ochojcu

i

Autor: A. Olejarczyk

Śląski mały biznes

Butik charytatywny w Ochojcu. Pierwszy na południu Katowic

Dominika Bogucka od 10 lat prowadzi sklepy charytatywne. W końcu przyszedł czas na jej własny. Butik mieści się przy ul. Jankego 83 w katowickim Ochojcu. W środku znajdziemy ubrania, akcesoria i buty, a także książki, porcelanę i meble.

Butik charytatywny przy ul. Jankego 83 to trzeci tego typu sklep w Katowicach, a zarazem pierwszy na południu miasta. Zasada działania jest prosta: każdy może przynieść tu rzeczy, z którch już nie korzysta. To zwykle ubrania, torebki, buty, ale też porcelana, książki, małe agd, a nawet meble. Dary są sortowane i wyceniane, a następnie trafiają na sklepowe półki. Cały dochód ze sprzedaży wesprze działania fundacji Deszczu Kropelką.

Fundację oraz sklep prowadzi Dominika Bogucka. Co ciekawe to właśnie z jej inicjatywy powstały wszystkie trzy sklepy charytatywne w Katowicach. Pierwszy działa przy placu Miarki. Pierwotnie powstał z ramienia fundacji Sue Ryder, a dziś prowadzi go fundacja Faza.

- Później poproszono mnie o pomoc przy założeniu sklepu "Pod Dobrym Aniołem" w Chorzowie na rynku. Pomogłam też dziewczynom ze stowarzyszenia Kurka Wodna przy otwarciu sklepu "Tyle Tego" w katowickiej Koszutce - dodaje Dominika Bogucka.

Dominika Bogucka od 10 lat prowadzi sklepy charytatywne

Pomysł na sklepy charytatywne Bogucka przywiozła ze sobą z Wielkiej Brytanii. W samym sercu Anglii prowadziła dwa sklepy charytatywne. Później jako wolontariuszka pracowała w charity shopie w Hiszpanii.

- W Londynie jako wolontariuszki pracowały panie z zamożnych rodzin. To było w dobrym guście, żeby te kilka godzin tygodniowo - między tenisem a i odebraniem dzieci z prywatnej szkoły - spędzić na pracy na rzecz społeczeństwa - opowiada Bogucka.

Ale nie tylko osoby z wyższych klas zgłaszały się na wolontariat. Pani Dominika miała pod sobą 18 wolontariuszy, z czego najmłodszy chłopczyk miał 13 lat, a najstarsza pani 80 lat. Każdy dostawał zadania na miarę swoich możliwości. Przykładowo chłopiec rozkręcał zabawki, sprawdzał, co w środku nie działa, wymieniał baterie. Z kolei starsza pani siedziała za kasą, bo nie bardzo mogła się ruszać.

- Dla niej te dwa wyjścia do sklepu to był cały sens życia. Mogła się wtedy ubrać, umalować, pogadać z ludźmi. I właśnie z myślą o tej pani chciałabym nieco zaktywizować seniorów z okolicy. Zakumplowałam się już z paniami z lokalnego klubu seniora. Z myślą o nich planuję serię spotkań - mówi Bogucka.

W planach fundacji Deszczu Kropelką jest dużo ciekawych inicjatyw

Poza tym w planach są m.in. kampanie edukacyjne, pokaz filmu oraz warsztaty upcyklingu. Wszystkie działania będą związane z ochroną środowiska i promocją zrównoważonej komsumpcji. Choć jeszcze nie wiadomo, kiedy się rozpoczną, bo pani Dominika jak na razie prowadzi butik sama.

Z tego powodu godziny otwarcia butiku są jeszcze niepewne. Jak na razie butik działa od wtorku do piątku w godzinach 11-17, a w sobotę od 11-14.

- Mam nadzieję, że za niedługo dojdzie do tego, że sklep będzie funkcjonował sprawnie, żebym mogła więcej czasu poświęcić na działania fundacyjne. Otworzyłam wiele sklepów dla innych organizacji i uznałam, że przyszedł czas na mój własny. I z pewnością zadbam o to, żeby nie było nudno. Mieszkańcy południowych dzielnic Katowic mogą się spodziewać wielu ciekawych inicjatyw - zapowiada Bogucka.

Więcej z serii "Śląski mały biznes":

Wielka przeprowadzka sklepu charytatywnego. "ToTutaj" będzie większe i jeszcze lepsze

Ania po 10 latach rzuciła pracę w banku, żeby piec torty. Dziś ma ręce pełne roboty

Pani Tatiana robi bukiety... z mydła. Pachną jak prawdziwe kwiaty