Będzie ciszej i wygodniej - torowisko tramwajowe na ulicy Katowickiej w Świętochłowicach idzie do remontu [ZDJĘCIA]

2022-06-06 13:37

360 metrów torowiska w Świętochłowicach idzie do remontu. Chodzi o odcinek wbudowany w ulicę Katowicką od granicy z Chorzowem, do ul. Żołnierskiej. W ramach inwestycji wymienione zostanie całe torowisko, łącznie ze warstwami konstrukcyjnymi. Wszystko to z wykorzystaniem ekologicznych technologii.

To kolejny etap modernizacji świętochłowickich torowisk. W poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej spółka Tramwaje Śląskie S.A, przebudowałą torowiska wbudowane w jezdnie ulic Armii Krajowej i Wolności w Chorzowie. Obie inwestycje kończyły się na granicy ze Świętochłowicami. Teraz pora na kolejną. 

– Naturalnie następnym krokiem na naszej inwestycyjnej drodze jest modernizacja torowiska już na terenie Świętochłowic. Chcemy gruntowanie przebudować fragment torowiska wbudowanego w jezdnię ulicy Katowickiej, co pozwoli nam w nadchodzącym projekcie w nowej perspektywie kontynuować inwestycję już na samej Mijance i dalej do centrum miasta oraz na Zgodę – mówi Bolesław Knapik, prezes Zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A.

W poniedziałek [6.06] została podpisana umowa na modernizację 360 metrów torowiska w ciągu ul. Katowickiej, od granicy z Chorzowem do ul. Żołnierskiej w Świętochłowicach.

Inwestycja jest częścią „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko–Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w perspektywie UE 2014-2020.

- Jednym z największych atutów Świętochłowic jest ich lokalizacja, a komfort życia mieszkańców powiązany jest z możliwością szybkiego i skutecznego przemieszczania się do miast ościennych – zarówno transportem publicznym, jak i we własnym zakresie. Stawiamy na rozwój infrastruktury drogowej, której nieodłącznym elementem są również torowiska tramwajowe. Ten konkretny fragment jest tym istotniejszy, że inwestycja Tramwajów Śląskich pokrywa się z naszymi planami dotyczącymi rejonu tzw. Mijanki – mówi Daniel Beger, prezydent Świętochłowic. 

Zgodnie z przepisami miasto ma 2 tygodnie na przekazanie torowiska wykonawcy. Ten będzie miał 5 miesięcy na wykonanie projektu i 9 miesięcy na remont. O jakość i terminowość wykonawcy zadba sam prezydent. 

- To jest miejsce reprezentacyjne, bo tuż pod oknami gabinetu prezydenta, ale również całego Urzędu Miejskiego. Niewykluczone, że kilka razy zasiądę w oknie, kupię sobie podusię i będę przyglądał się czy inwestorzy rzeczywiście realizują zgodnie z harmonogramem ten zakres prac - mówi prezydent Beger. 

Inwestycja będzie realizowana w formule zaprojektuj i buduj. To oznacza, że w pierwszej kolejności zadaniem generalnego wykonawcy będzie opracowanie dokumentacji projektowej, a następnie realizacja prac budowlanych.

-Będą one prowadzone na ok. 360-metrowym fragmencie ul. Katowickiej od granicy z Chorzowem do skrzyżowania z ul. Żołnierską, czyli ok. 720 metrów toru pojedynczego, obejmując zakresem przebudowę torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną oraz przebudowę infrastruktury podziemnej i drogowej. Zgodnie z zapisami umowy etap projektowy wraz z pozyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych ma potrwać maksymalnie 5 miesięcy, a etap budowlany kolejnych 9 miesięcy - dodaje Bolesław Knapik, prezes Zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Inwestycja powinna być gotowa na początku sierpnia 2023 roku. Wartość umowy przekracza 12,7 mln zł netto (ok. 15,7 mln zł brutto). 

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE