Baseny w Katowicach będą miały system wykrywania utonięć. To zupełna nowość [ZDJĘCIA]

2019-12-24 11:10

Na początku przyszłego roku powinny rozpocząć się odbiory basenu przy ul. Hallera w Katowicach. Kilka tygodni dłużej, ze względu na prace dodatkowe, potrwa budowa pływalni przy ul. Kościuszki. W obu obiektach zastosowano innowacyjne rozwiązania m.in. zabudowany na stałe pierwszy w Polsce system wykrywania utonięć.

Baseny w Katowicach będą miały system wykrywania utonięć

W projektach basenów na Hallera i Kościuszki znajdują się m.in.: 6-torowy basen sportowy o wymiarach 25x16 m, basen do nauki pływania, brodzik dla dzieci wyposażony w atrakcje, trybuny dla widzów, zjeżdżalnia, siłownia, sale sportowe i sauny.

- Baseny w dzielnicach zamiast jednego aqua parku oznaczają, że większość mieszkańców Katowic będzie mieć dostępną pływalnię w promieniu pięciu kilometrów. Dodatkową zaletą obiektów jest innowacyjna aparatura, która zwiększy bezpieczeństwo, dzięki zastosowaniu na stałe po raz pierwszy w Polsce systemu wykrywania utonięć – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nowoczesny system DPS, czyli system wykrywania utonięć, ma na celu jest zwiększenie bezpieczeństwa w obiekcie. System oparty jest na zaawansowanych algorytmach behawioralnej analizy obrazu z kamer podwodnych.

Na obiektach zainstalowano też system zasilania wspomagany fotowoltaiką. Oznacza to wykorzystanie nowoczesnej technologii przyjaznej środowisku, które skutkować będzie poprawą stanu środowiska naturalnego dzięki ograniczeniu emisji CO2 do atmosfery. Zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna jest mocy 38,75kWp. Polega na przetwarzaniu energii słonecznej na drodze konwersji promieniowania słonecznego na energię elektryczną. W panelu fotowoltaicznym energia promieniowania słonecznego przekształcana jest na energię elektryczną prądu stałego.

- Aktualnie uruchamiamy nowoczesną technologię uzdatniania wody – mówi Arkadiusz Truszkowski dyrektor projektu z firmy NDI. - Składają się na nią filtry podciśnieniowe, lampy UV oraz system wytwarzania podchlorynu sodowego na zasadzie elektrolizy membranowej z chlorku sodu. Powyższe rozwiązania oprócz zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu użytkowania, zapewniają najwyższą jakość wody oraz niskie zużycie energii i odczynników chemicznych – dodaje dyrektor