Autostrada A4 Katowice - Kraków będzie bezpłatna - zapowiada minister Adamczyk

2022-07-06 11:37
Autostrada A4 będzie bezpłatna
Autor: Ministerstwo Infrastruktury

Autostrada A4 z Katowic do Krakowa będzie zarządzania przez Generalną Dyrekcję Dróg krajowych i Autostrad. Koncesja dla spółki Stalexport Autostrada Małopolska nie będzie przedłużona. Znikną wysokie opłaty za przejazd - zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Bezpłatna autostrada A4

Przewiduję, że nie będziemy przedłużać koncesji na odcinek autostrady A4 między Katowicami a Krakowem. W 2027 r. państwo polskie przejmie odpowiedzialność za zarządzanie tym odcinkiem – zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w środę.

Te zaskakujące słowa padły w rozmowie Radia Kraków. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił o przyszłości autostrady A4 na odcinku między Katowicami a Krakowem. Przyczyną rozmowy była m.in. ostatnia podwyżka opłat za przejazd A4.

Wyższe ceny za przejazd autostradą A4 z Katowic do Krakowa mogą skutkować tym, że kierowcy, i tak już niechętni opłatom, korzystać będą częściej z dróg alternatywnych na przykład przez Olkusz. To z kolei może skutkować całkowitym zakorkowaniem tej trasy.

- Moim marzeniem jest, by ten odcinek był bezpłatny. Zwolniłoby nas to z obowiązku zbudowania nowej drogi między aglomeracją śląską a krakowską. W 2027 r. wygasa koncesja i przewiduję, że nie będziemy przedłużali tej koncesji, że nie będziemy ogłaszali przetargu na kolejną koncesję.(...). W 2027 r. państwo polskie przejmie odpowiedzialność za zarządzanie, administrowanie autostrady A4 między Katowicami a Krakowem - zapowiedział minister Andrzej Adamczyk.

Opłaty na autostradzie

Minister infrastruktury wyraził nadzieję, że po 2027. r. opłaty na tym odcinku będą na tyle niskie, że zachęcą kierowców do korzystania z niej, zamiast z dróg alternatywnych. 

Koncesjonariusz autostrady, spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM), od 4 lipca podniosła stawki za przejazd odcinkiem Katowice-Kraków z 24 do 26 zł dla samochodów osobowych. Dla samochodów ciężarowych ceny wzrosły z 70 zł do 80 zł. Z decyzją koncesjonariusza nie zgadza się GDDKiA.

Według Andrzeja Adamczyka na pytanie, dlaczego ten odcinek A4 jest taki drogi, powinny odpowiedzieć osoby, które w imieniu rządu w latach 90. podpisały umowę koncesyjną na 30 lat. Umowa pozostaje poufna. Ani rząd ani Stalexport Autostrada Małopolska nie ujawniają jej zapisów. pap

Policyjny pościg na autostradzie A4
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE