Atak zimy w woj. śląskim

i

Autor: Policja Śląska

Śląskie

Atak zimy w woj. śląskim. Fatalne warunki dla kierowców. Policja apeluje: noga z gazu!

W niedzielny poranek mieszkańców woj. śląskiego przywitał widok grubej warstwy białego puchu za oknem. Śnieg zaczął prószyć w sobotę wieczorem, sypał całą noc i będzie padać przez najbliższe godziny.

Śląskie: pierwszy atak zimy w 2024 roku

Zgodnie z prognozą Damiana Dąbrowskiego, uwielbianego meteorologa ze Śląska, niedziela 7 stycznia będzie dniem pochmurnym ze słabymi lub umiarkowanymi opadami śniegu.

Z północnego wschodu będzie napływać coraz zimniejsze powietrze pochodzenia arktyczno-kontynentalnego, dlatego temperatura w ciągu dnia będzie nadal spadać. Po o południu na termometrach zobaczymy -5/-7°C.Umiarkowany wiatr będzie dodatkowo obniżał temperaturę odczuwalną o ok. 5 stopni, czyli do poziomu ok. -11°C - prognozuje Damian Dąbrowski na swoim blogu. 

Śnieg i gołoledź w woj. śląskim. Fatalne warunki dla kierowców

IMGW już w sobotę wydał ostrzeżenie dla województwa śląskiego przed intensywnymi opadami śniegu i oblodzeniem. Warunki drogowe są niezwykle trudne. Lokalne opady marznącego deszczu sprawiły, że na niektórych drogach pojawiła się gołoledź. Policja Śląska apeluje do kierowców o ostrożność.

.

Do akcji wyjeżdżaliśmy 300 razy. Pomimo tego, na nawierzchni większości dróg występuje błoto pośniegowe. Na DK91 lokalnie śliskość zimowa. Pracujemy dalej - napisała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach na portalu X (dawniej Twitter).

Problemy występują również na kolei. Od niedzielnego poranka opóźnienie zaliczyło ponad 20 pociągów Kolei Śląskich. Opóźnienia wahały się od 5 do 40 minut. Przyczyny były różne m.in. krzyżowanie z innym pociągiem, wtórność usterki infrastruktury kolejowej, lokowanie podróżników i problemy techniczne.

Śląskie: ostrzeżenie przed wezbraniem wód i przekroczeniem stanów ostrzegawczych

IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne 2 stopnia dotyczące wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Zjawisko wystąpi na obszarze Małej Wisły od zbiornika Goczałkowice do ujścia Przemszy.

"W wyniku spływu wód opadowych spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich z możliwością osiągnięcia stanu ostrzegawczego w profilu Jawiszowice na Małej Wiśle" - ostrzega IMGW.