Alkoholowa mapa drogowa Polski. Śląskie w środku stawki, ale to nadal za dużo

i

Autor: Archiwum/mat. prasowe Alkoholowa mapa drogowa Polski. Śląskie w środku stawki, ale to nadal za dużo

Ranking

Alkoholowa mapa drogowa Polski. Śląskie w środku stawki, ale to nadal za dużo

W ubiegłym roku zatrzymano ponad 95 tys. pijanych kierowców. Statystyki wyglądają z roku na rok coraz bardziej optymistycznie, ponieważ liczba pijanych kierowców ciągle spada, ale eksperci są zgodni, że to nadal jest bardzo duża liczba. Z danych policji oraz GUS utworzono Alkoholową mapę drogową Polski, w której ujęto wszystkie województwa. Jak wypadło Śląskie?

Za alkoholową mapę drogową Polski odpowiadają eksperci z portalu rankomat.pl, którzy na podstawie danych uzyskanych z policji oraz GUS opracowali mapę, w jakich województwach najczęściej można spotkać na drodze pijanych kierowców. Zestawili w niej liczbę pijanych kierowców zatrzymanych przez policję z w 2023 roku z liczbą mieszkańców województw. W ten sposób policzono, ilu kierowców przypada na 10 tys. mieszkańców. To wprost pokazuje, gdzie najczęściej można spotkać na drogach pijanych kierowców.

Gdzie w Polsce jest najwięcej pijanych kierowców?

Województwo śląskie w tej statystyce… nie jest ani w czołówce, ani wśród regionów, gdzie jest ich najmniej. W statystykach przodują zwłaszcza dwa województwa: kujawsko-pomorskie oraz dolnośląskie. W kujawsko-pomorskim na 10 tys. mieszkańców średnio przypadło ponad 35 pijanych kierowców. W dolnośląskim niewiele mniej, bo 35,9‬ kierowców. Na niechlubnym podium znalazło się też świętokrzyskie, gdzie na 10 tys. mieszkańców przypada 34,7‬ nietrzeźwych kierowców. W teorii najbezpieczniej jest w województwach małopolskim i podkarpackim, gdzie na 10 tys. mieszkańców przypada po 17 pijanych kierowców. Na kolejnym miejscu jest województwo mazowieckie – gdzie statystycznie jest to 20 osób.

Alkoholowa mapa droga Polski. Gdzie jest Śląsk?

Choć statystyki dotyczące pijanych kierowców ciągle spadają, to nadal liczby porażają. W 2013 roku zatrzymano ponad 163 tys. kierowców. W ubiegłym 2023 było ich już ponad 95 tys. Spadek jest ponad 40-procentowy i choć teoretycznie płynie z tego optymistyczny wniosek, że coraz mniej kierowców wsiada za kółko po alkoholu, to jest ich nadal bardzo dużo. Batem na kierowców mają być wprowadzone od 14 marca konfiskaty samochodów. W ciągu trzech tygodni policja zarekwirowała 480 pojazdów w całej Polsce.

Alkoholowa mapa drogowa Polski. Pełny ranking

 1. Kujawsko-pomorskie – 35,4 kierowców na 10 tys. mieszkańców
 2. Dolnośląskie – 34,9 kierowców
 3. Świętokrzyskie – 34,7‬ kierowców
 4. Lubelskie – 31,9 kierowców
 5. Opolskie – 31,7 kierowców
 6. Zachodniopomorskie – 29,5 kierowców
 7. Śląskie – 27 kierowców
 8. Podlaskie – 25,7 kierowców
 9. Warmińsko-mazurskie – 25 kierowców
 10. Łódzkie - 24,8 kierowców
 11. Pomorskie – 22,2 kierowców
 12. Lubuskie 21,9 kierowców
 13. Wielkopolskie – 21,1 kierowców
 14. Mazowieckie – 20‬,8 kierowców
 15. Podkarpackie – 17,4 kierowców
 16. Małopolskie - 17,1 kierowców
Alkoholowa mapa drogowa Polski. Gdzie jest woj. śląskie?

i

Autor: mat. prasowe/Rankomat.pl Alkoholowa mapa drogowa Polski. Gdzie jest woj. śląskie?

Jesteś kierowcą? Sprawdź, jak dobrze znasz przepisy ruchu drogowego

Pytanie 1 z 15
Co grozi kierowcy, który nie ma przy sobie prawa jazdy podczas policyjnej kontroli?