Alarm pogodowy na Śląsku! Po południu i wieczorem spodziewane silne burze i opady gradu

2021-06-29 13:31
Alarm pogodowy na Śląsku! Po południu i wieczorem spodziewane silne burze i opady gradu
Autor: pexels Zdjęcie poglądowe

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem dla północnej części kraju. Na południu Polski z kolei obowiązują alerty przed burzami z gradem.

Alerty pierwszego stopnia ostrzegające przed upałem obowiązują na terenie woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i lubuskiego. W tych regionach synoptycy Instytutu prognozują, że temperatura maksymalna w dzień osiągnie od 29 st. C do 31 st. C., a temperatura minimalna w nocy będzie wahać się między 15 st. C a 17 st. C.

Natomiast dla południowych regionów kraju Instytut wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Alerty obowiązują w woj. dolnośląskim oraz w południowych powiatach woj. opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

W tych miejscach prognozowane są burze, którym miejscami towarzyszyć będą opady deszczu od 20 mm do 40 mm. Opadom towarzyszyć będą porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami może również spaść grad. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 21.00

Alert pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że te zjawiska te mogą być zintensyfikowanie i bardziej niebezpieczne.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby w czasie burzy najlepiej pozostać w domu i zabezpieczyć rzeczy pozostałe na parapecie lub balkonie. W przypadku, gdy burza zastanie nas na zewnątrz, unikajmy otwartych przestrzeni oraz nie chrońmy się pod drzewami. (PAP)

Raport z anteny 29.06, godz.10
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE