Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku w CKZiU w Dąbrowie Górniczej

i

Autor: Katarzyna Ziółkowska-Dąbek Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku w CKZiU w Dąbrowie Górniczej

Akcja "Komórkomania". Rejestracja potencjalnych dawców szpiku w dąbrowskim CKZiU

2023-02-24 14:57

Na świecie co 27 sekund, a w Polsce co 40 minut jedna osoba dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Dla wielu pacjentów często jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczepienie szpiku od niespokrewnionego dawcy, czyli tzw. „bliźniaka genetycznego”. Dlatego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Dąbrowie Górniczej zorganizowało dziś akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku pod nazwą "Komórkomania".

W tej chwili w Polsce jest 2 miliony 100 tysięcy osób, które zarejestrowały się jako potencjalni dawcy szpiku. To 5,5 procent społeczeństwa.

- Osoby chętne przychodzą, my podajemy wszelkie niezbędne informacje. Sama rejestracja polega na tym, że mamy tutaj pałeczki do wymazu, są one później wysyłane przez nas ze szkoły do Fundacji DKMS. Fundacja sprawdza i kontaktuje się z osobami, które się zarejestrowały. Przyjść mogą tylko osoby pełnoletnie, które ukończyły 18 rok życia i nauczyciele, którzy nie skończyli 55 lat - powiedziała nam Oliwia Musiał.

W 2022 roku 78 tysięcy osób zarejestrowało się jako dawca szpiku.

- Zdecydowałam się zarejestrować, bo stwierdziłam, że może kiedyś mi się to przyda. Może ja będę potrzebowała pomocy, a fajnie by też było komuś pomóc. Na początku byłam zestresowana, ale po filmikach i różnych prezentacjach gdzie tłumaczyli jak to wygląda, to już jest bez stresu - powiedziała nam uczennica Julia Kowalska.

W 2022 roku 1442 dawców z bazy Fundacji DKMS dało szansę na drugie życie osobom wymagającym przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych.

Każdego roku blisko 800 pacjentów zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego. Szansa, że taki się znajdzie, wynosi 1:20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu nawet 1: kilku milionów!

Zgodny dawca szpiku jest często jedyną szansą dla chorego na drugie życie i powrót do zdrowia – niestety, nie zawsze udaje się go znaleźć.