Admiralspalast w Zabrzu

i

Autor: Małgorzata Mańka-Szulik FB

Admiralspalast w Zabrzu zmieni przeznaczenie. Koncepcję przedstawiło Konior Studio

Hotel Admiralspalast w Zabrzu jest obecnie opuszczony. Urząd ogłosił przetarg na kompleksowy remont obiektu, który już za kilka miesięcy ma całkowicie zmienić swoje przeznaczenie. Powstaną w nim przestrzenie biurowe i TechnoHub oraz restauracja z efektowną salą bankietową.

Hotel Admiralspalast to perełka architektoniczna Zabrza. Obiekt wybudowany przed II wojną światową w stylu modernistycznym. Przez wiele lat do 1995 r., w obiekcie funkcjonował hotel, kolejno pod nazwami "Przodownik" i "Monopol". Na parterze przez dłuższy czas działała placówka bankowa. W ubiegłym roku budynek stał się własnością gminy Zabrze. Cel jest jasny: przywrócić świetność Admiralspalast i zmienić jego przeznaczenie. I właśnie ogłoszony został przetarg.

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie na podstawie programu funkcjonalno-użytkowego sporządzonego przez biuro architektoniczne Konior Studio kompletnej dokumentacji projektowej przebudowy i zmiany sposobu użytkowania budynku dawnego hotelu Admiralspalast, przy ul. Wolności 305. Termin składania ofert to 12 kwietnia – wynika z informacji miasta.

Jak wygląda Admiralspalast w środku i z zewnątrz?

Zobaczcie zdjęcia

Admiralspalast w Zabrzu po remoncie

W siedmiokondygnacyjnym dawnym hotelu po przebudowie kondygnacje od I do IV mają stać się powierzchnią biurową z przeznaczeniem dla odrębnych podmiotów. Piętra I i II mają pełnić funkcję centrum promocji z przestrzeniami konferencyjno-wystawienniczymi, zapleczem socjalnym, a także z wydzielonymi przestrzeniami spotkań i pracy. Część tej funkcji zlokalizowano też w kondygnacji podziemnej.

Piętra III i IV przeznaczone zostały na ośrodek promocji i rozwoju TechnoHub Zabrze. Na kondygnacji III w narożniku budynku jest dwukondygnacyjna sala wielofunkcyjna. Mają się w niej odbywać się konferencje, występy, prelekcje i bankiety). Na III piętrze wydzielone mają być pomieszczenia biurowe i socjalne dla pracowników TechnoHubu, a kondygnacja IV ma być przestrzenią kreatywną z salami warsztatowymi i salami spotkań.

Kondygnacje V i VII mają pełnić funkcję lokali gastronomicznych. Na V piętrze będzie restauracja z kuchnią, a na VII bar z salą bankietową pod kopułą i tarasy. Posiłki mają tam trafiać windą towarową. Na VI piętrze przewidziano pomieszczenia pracy indywidualnej i wypoczynku, wchodzące w skład powierzchni biurowych, a także pomieszczenia sanitarne i socjalne.