Zostałeś pokrzywdzony w wyniku przestępstwa? Szukaj pomocy – zachęca siedlecka Caritas

2020-02-24 13:23
Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Siedlcach
Autor: Monika Półbratek Na zdjęciu: Magda Szulta z Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Siedlcach

Poczucie krzywdy i uwięzienia oraz strach – to najczęstsze emocje doświadczane przez osoby poszkodowane przez innych. Trwają obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, w które włączyła się Caritas Diecezji Siedleckiej. Organizacja zachęca do szukania kompleksowego wsparcia w Okręgowym Ośrodku lub Lokalnych Punktach Pomocy.

To jest tak naprawdę najtrudniejszym elementem, bo bardzo trudno jest osobie pokrzywdzonej zgłosić się do Ośrodka, powiedzieć komuś o swoim problemie i jeszcze na dodatek zgłosić się po pomoc. Stąd ta informacja z naszej strony do tych osób poszkodowanych, że jesteśmy, że czekamy na nich i że możemy im pomóc w miarę możliwości działania ośrodków – mówi Magda Szulta, koordynator Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Siedlcach.


Wsparcie można otrzymać np. w przypadku doświadczanej przemocy, mobbingu w pracy, nękania w szkole, kradzieży, gróźb karalnych, a nawet wypadków komunikacyjnych.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jesteśmy w stanie też pomóc takim osobom. Mamy prawników, którzy są świetnymi specjalistami, którzy wiedzą, w jaki sposób pokierować sprawą, żeby wyegzekwować odszkodowanie czy zwrot kosztów leczenia w sytuacji, kiedy były jakieś skutki zdrowotne dla osób, które brały udział w wypadku komunikacyjnym – dodaje Magda Szulta.

W siedleckim Ośrodku można uzyskać pomoc psychologa i doradcy zawodowego, konsultacje prawne oraz wsparcie materialne, np. w postaci bonów żywnościowych. Ponadto osoby z naszego regionu mogą otrzymać pomoc także w Lokalnych Punktach, znajdujących się w Łosicach, Pilawie, Mińsku Mazowieckim, Sokołowie Podlaskim i Węgrowie. Wszystkie te placówki wspierają poszkodowanych przestępstwem przez cały rok.

Harmonogram otwarcia okolicznych ośrodków wspierających osoby pokrzywdzone jest dostępny na stronie internetowej Caritas Diecezji Siedleckiej: www.siedlce.caritas.pl . Więcej informacji odnośnie tego, kto i jaką pomoc może w takich miejscach otrzymać, znajdziecie natomiast na stronie: www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl, lub dzwoniąc na numer: 222 309 900.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE