XIX Turniej Rycerski na Zamku w Liwie z niespodzianką – będzie nowa wystawa!

i

Autor: fot. Monika Półbratek Wydarzenie odwiedziło w 2022 roku kilka tysięcy osób

XIX Turniej Rycerski na Zamku w Liwie z niespodzianką – będzie nowa wystawa! [FOTO]

2022-08-14 21:02

Rycerskie potyczki, stoiska rzemieślnicze, pokazy ptaków drapieżnych i rycerstwa konnego oraz Teatr Ognia w wykonaniu Circus Maximus – to niektóre z atrakcji, jakie organizatorzy XIX Turnieju Rycerskiego w Liwie zaplanowali dla uczestników wydarzenia w 2022 roku. W dniu Turnieju (13 sierpnia) dyrekcja Muzeum-Zbrojowni na Zamku w Liwie podpisała też list intencyjny, dotyczący przekazania placówce dużej kolekcji broni białej przez kolekcjonera Krzysztofa Szczegłowa.

XIX Turniej Rycerski na Zamku w Liwie odwiedziły w sobotę, 13 sierpnia, prawdziwe tłumy. Było to co najmniej kilka tysięcy osób z całej Polski. Tradycyjnie mogły one oglądać rycerskie potyczki, uczyć się tańca średniowiecznego czy podglądać pracę rzemieślniczą kowala, prządki, zielarki itp. Przybyłych zachwyciły też dwa pokazy ptaków drapieżnych. Wiele atrakcji zaproponowano również dzieciom – od zabawy bańkami mydlanymi, po strzelanie z łuku i wypiek ręcznie robionych podpłomyków. Więcej zobaczycie na naszych zdjęciach.

Nowa wystawa broni białej na pewno zainteresuje historyków, kolekcjonerów, muzealników i turystów. Ma być jedną z największych i najbogatszych kolekcji broni białej w Polsce. Będzie liczyła kilkaset cennych egzemplarzy rozmaitych bagnetów i szabli, które zostaną przekazane do muzeum w ciągu najbliższych lat. List intencyjny, który dyrekcja muzeum podpisała z właścicielem kolekcji, dotyczył współpracy przy organizowaniu wystaw i stopniowego przekazania placówce ponad 500 sztuk broni. Będzie to rozciągnięte w czasie, by pracownicy muzeum mogli przygotować się do przyjęcia tak wielu nowych eksponatów.

– Zastanawiamy się nad niekonwencjonalnymi sposobami zaprezentowania tej broni. Będzie pokazana nie tylko na ścianach, ale też w innych punktach. Ponadto nasze muzeum wciąż się rozbudowuje. W tym roku wykonujemy projekt dwóch budynków drewnianych wzdłuż pomostu, więc planujemy także, że jeden z nich będzie przeznaczony na salę wystawienniczą – informuje Eliza Czapska, dyrektor Muzeum-Zbrojowni na Zamku w Liwie.

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie przekazania kolekcji broni białej do muzeum na Zamku w Liwie

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Jak wyjaśnia Krzysztof Szczegłow, prywatną kolekcję broni białej postanowił przekazać do liwskiego muzeum z dwóch powodów. Po pierwsze podobało mu się to, że z Liwu bliżej niż z Warszawy jest do Donu. Jego pradziadek był bowiem Kozakiem dońskim, za zasługi w wojsku carskim uhonorowanym posadą w stolicy Polski, gdzie osiadł na stałe. Po drugie kolekcjonerowi odpowiadała atmosfera na Zamku i dobre relacje z dyrekcją i pracownikami placówki (m.in. Arturem Rogalskim), co skłoniło go do zacieśnienia współpracy. Namawiał go do niej także jego przyjaciel i znany kolekcjoner Maciej Prószyński. Całą, tzn. kompletną wystawę broni białej będzie można oglądać na Zamku w Liwie prawdopodobnie w drugiej połowie roku 2024 lub na początku roku 2025.

Sonda
Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek odwiedzić Turniej Rycerski na Zamku w Liwie?