Na zdjęciu od lewej: Sara Michalska, marszałek Adam Struzik i Marta Milewska z Biura Prasowego UMWM

i

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego Na zdjęciu od lewej: Sara Michalska, marszałek Adam Struzik i Marta Milewska z Biura Prasowego UMWM

Wkrótce ruszy nabór projektów do drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza

2021-03-31 10:58

Nowe zadania drogowe, inwestycje w ochronę zdrowia, remonty ośrodków kultury czy szkolenia i warsztaty – to tylko niektóre zadania, jakie będą mogły zostać zrealizowane w przyszłym roku w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Projekty do jego II edycji mieszkańcy regionu będą mogli zgłaszać od 6 do 30 kwietnia. Do podziału dla wszystkich subregionów jest 25 mln zł. Przypomnę, że I edycja budżetu cieszyła się w Siedlcach i okolicznych powiatach dużym powodzeniem.

W podregionie siedleckim realizujemy w tym roku dziewięć projektów. Są to m.in. projekt zagospodarowania części parkowej przy stawie w Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie i nasadzenia drzew przydrożnych w okolicach, zakup karetki bariatrycznej dla regionu siedleckiego, warsztaty z tkactwa ludowego i zielarstwa, montaż bezdotykowego urządzenia dezynfekującego w szpitalu wojewódzkim w Siedlcach, organizacja bezpłatnych autobusów z Siedlec i Łosic do Muzeum Ziemiaństwa w Dąbrowie, projekt stworzenia przewodnika turystycznego po północno-wschodnim Mazowszu, a także projekty szkoleń dla kierowców i umożliwienie im ćwiczeń na torze doskonalenia techniki jazdy – wymienia Sara Michalska, zastępca dyrektora Departamentu Organizacji ds. Organizacyjnych w Urzędzie Marszałkowskim, która bezpośrednio nadzoruje i prowadzi BOM. Dodaje także, że liczy na jeszcze większe zaangażowaniu mieszkańców w tym roku: – Naszym celem jest podwojenie liczby projektów, które zostały zgłoszone względem pierwszej edycji, a tym samym zwiększenie liczby osób, które będą na nie głosowały.

Zaangażowanie mieszkańców miasta i regionu na pewno wpłynie na jakość i ilość zgłaszanych projektów. Do pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza z terenu całego województwa zgłoszonych zostało 231 projektów, z czego 209 zostało zaakceptowanych i poddanych pod głosowanie. Swój głos oddało w nim zaś ok. 38 tys. mieszkańców regionu.

– Oddana liczba głosów była naprawdę imponująca. Świadczy to o tym, że państwo się tym interesują, że odnaleźliście w tym państwo sens swojego aktywnego działania. I to zarówno pojedynczy obywatele, jak grupy obywateli i organizacje pozarządowe, więc uważamy że to ma głęboki sens. Dlatego też otwieramy nabór na kolejny rok, a żeby przeprowadzić całą procedurę, możliwość zgłaszania swoich projektów będzie między 7 a 30 kwietnia – mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Podobnie jak w ubiegłym roku, w ramach BOM odbędą się spotkania informacyjne z mieszkańcami regionu. Każde będzie dotyczyło nieco innej tematyki. Pierwsze odbędzie się 7 kwietnia o godz. 17.00 i zostanie poświęcone rozmowie o takich projektach, które mają na celu zwiększenie dostępności przestrzeni publicznej dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Warto dodać, że w tym roku projekty można będzie zgłaszać nie tylko osobiście w delegaturze Urzędu Marszałkowskiego, ale także wysyłać je elektronicznie. Również głosy poparcia dla projektów będzie można zbierać przez Internet. Więcej szczegółowych informacji na temat BOM można znaleźć na stronie bom.mazovia.pl.

Sonda
13 dni wolnych to wystarczająca liczba?