Uwaga czerniak! Siedleccy lekarze apelują o ostrożność na słońcu

2021-06-23 10:50
opalanie
Autor: fot. pixaby

Poprawiają nastrój i są nieodłącznym elementem wakacji. Mowa o słonecznych kąpielach. Sezon na opalanie właśnie się rozpoczyna. Siedleccy onkolodzy radzą, by korzystać ze słońca z głową i umiarem przede wszystkim.

- Długie plażowanie to większe ryzyko pojawienia się raka skóry - przestrzega prof. Lubomir Bodnar, dyrektor siedleckiego Centrum Onkologii. - Chciałbym szczególnie mocno zaapelować do państwa, aby w trakcie pierwszych słonecznych kąpieli minimalizować je, a jeżeli już są to korzystać ze środków ochronnych, aby nie dopuszczać do poparzeń słonecznych, bardzo trzeba na to uważać, bo każde takie oparzenie słoneczne gwałtownie zwiększa ryzyko pojawienia się w przyszłości czerniaków - dodaje lekarz.

Czerniaki najczęściej diagnozowane są wśród młodych ludzi. Każde zmiany skórne powinny być konsultowane z specjalistą. - Jeśli ktoś ma niepokojące zmiany skórne, które łatwo się charakteryzuje kryptonimem ABCD, który określa asymetrię tych zmian, nierówny brzeg, zmianę koloru w ostatnim czasie czy też powiększenie się średnicy tej zmiany powyżej 5 mm - wtedy jest to podejrzane i zachęcamy do zgłaszania się do lekarzy - tłumaczy profesor Bodnar.

Szeroką diagnostykę, a w razie potrzeby specjalistyczne leczenie oferuje m.in. siedlecki ośrodek onkologii. Wcześniej jednak lepiej zapobiegać, dlatego bezpieczniej unikać długiego przebywania na słońcu i odpowiednio zadbać o skórę.​

Akcja obrączkowania bocianów w powiecie siedleckim. Zobacz jak to wygląda
Sonda
Wakacje 2021 - czy powinny trwać krócej czy dłużej?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE