Trwa Tydzień Miłosierdzia. To wyjątkowy czas dla pracowników siedleckiej Caritas [AUDIO]

2021-04-14 14:04
Siedziba główna Caritas Diecezji Siedleckiej znajduje się przy ul. Budowlanej 1 w Siedlcach
Autor: Monika Półbratek Siedziba główna Caritas Diecezji Siedleckiej znajduje się przy ul. Budowlanej 1 w Siedlcach

Pomagają przez cały rok, a w tym tygodniu w sposób szczególny przypominają o oferowanej pomocy. Dla wolontariuszy i pracowników Caritas Diecezji Siedleckiej, trwający Tydzień Miłosierdzia jest ogromnie ważnym okresem w roku. Pomaga uwrażliwić innych ludzi na krzywdę drugiego człowieka, a także docenić tych, którzy zapewniają wsparcie potrzebującym. To także jubileusz powstania organizacji.

Wyjątkowy charakter tegorocznych obchodów Tygodnia Miłosierdzia w regionie, podkreśla okrągła rocznica działalności Caritas Diecezji Siedleckiej, która jutro, 15 kwietnia, kończy 30 lat działalności. Organizacja została założona w 1991 roku. Od tamtej pory pomaga osobom niepełnosprawnym, chorym i pokrzywdzonym przez los, od dzieci po seniorów.

Naszym świętem patronalnym jest Niedziela Miłosierdzia, która rozpoczyna obchody Tygodnia Miłosierdzia. Jest on dla nas ważny, ponieważ poprzez niego zwracamy uwagę na to, że obok nas są ludzie, którzy potrzebują wsparcia; że Caritas Diecezji Siedleckiej działa nie tylko poprzez Tydzień Miłosierdzia, ale jej działalność charytatywna jest prowadzona przez cały rok – mówi ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej.

Choć pandemia i związane z nią restrykcje rządowe wiele utrudniły pracownikom siedleckiej Caritas, to jednak okres ten przyniósł także coś, co szczególnie rzuca się w oczy w Tygodniu Miłosierdzia.

Pandemia koronawirusa fizycznie dużo przeszkadza, ponieważ doświadczamy na przykład, że świetlice dla dzieci musieliśmy zamknąć, że Warsztaty Terapii Zajęciowej były zamknięte, że ktoś zachorował i wchodzimy w kwarantannę – to dezorganizuje pomaganie, dezorganizuje pracę. To tak jak w każdej firmie, gdzie pracownicy chorują, i nagle cała linia produkcyjna musi stanąć. To nam wiele utrudnia. Ale pandemia pomogła trochę w jednej rzeczy – bardziej myślimy o ludziach. Są ludzie, którzy zaangażowali się w pomaganie. Tutaj widzę taki jakby plus pandemii – wyjaśnia ks. Bieńkowski.

Różnego rodzaju trudności sprawiają także, że pracownicy organizacji bardziej niż kiedykolwiek wcześniej doceniają bezinteresowną pracę wolontariuszy, jak również wsparcie darczyńców.

Więcej o tym, jak funkcjonują jednostki siedleckiej Caritas w dobie pandemii i związanych z nią obostrzeń, można usłyszeć w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.

POSŁUCHAJ: co oznacza Tydzień Miłosierdzia dla organizacji takiej jak Caritas? Jaką pomoc oferują jednostki Caritas? Jak działają w czasie pandemii?
Jak wygląda praca Warsztatu Terapii Zajęciowej w Skórcu w dobie pandemii?
Sonda
Czy dostałeś kiedyś niespodziewany prezent?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE