Termomodernizacja plebanii w Zbuczynie z dofinansowaniem unijnym

2022-12-29 9:49
Termomodernizacja plebanii w Zbuczynie z dofinansowaniem unijnym
Autor: fot. Monika Półbratek Na zdjęciu od lewej: Janina Ewa Orzełowska, ks. Sławomir Brodawka, Elżbieta Lanc

Plebania parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Zbuczynie przejdzie gruntowny remont. Z wykorzystaniem dotacji z funduszy unijnych w wysokości ponad 300 tys. zł budynek zostanie docieplony, a stary system ogrzewania zostanie wymieniony na nowoczesny i ekologiczny. Pieniądze na termomodernizację przekazał parafii samorząd województwa mazowieckiego.

Umowę na dofinansowanie docieplenia plebanii w Zbuczynie podpisali 28 grudnia: Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska – członkinie zarządu województwa mazowieckiego, a także ks. Sławomir Brodawka, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Zbuczynie. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

– Zawsze takie programy służą ochronie środowiska. Ale też w czasie, gdy wszystko jest piekielnie drogie, jeśli mówimy o kosztach utrzymania, to wiadomo że ten program związany z termomodernizacją wyjątkowo obniża te koszty. A trzeci ważny element, który też zawsze podkreślam, to element uzyskania „nowego życia”. Po termomodernizacji obiekty takie jak szkoły, plebanie czy zabytki stają się „nowe”, a to też jest ważne – mówi Elżbieta Lanc.

Termomodernizacja plebanii w Zbuczynie z dofinansowaniem unijnym
Autor: fot. Monika Półbratek Umowa została już podpisana

– Wynoszące ponad 300 tys. zł dofinansowanie to są pieniądze, które dołożyliśmy do inwestycji w ramach Instrumentu Szybkiej Reakcji, czyli Reacion. To jest program, w którym były dodatkowe środki unijne i dlatego ta umowa była podpisywana trochę później niż inne, bo czekaliśmy na przekazanie środków z Unii Europejskiej – wyjaśnia Janina Ewa Orzełowska.

Przy wykorzystaniu finansowego wsparcia z Unii Europejskiej w budynku plebanii zostaną docieplone przegrody budowlane i strop. Zostanie też wymieniona stolarka okienna i drzwiowa. Zakres robót obejmie także wymianę oświetlenia na energooszczędne i modernizację instalacji centralnego ogrzewania. Ponadto wykorzystane zostaną w budynku odnawialne źródła energii poprzez montaż instalacji fotowoltaicznej i wprowadzenie systemu zarządzania energią. W efekcie wszystkich prac ma się zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię, a ponadto zredukowana zostanie emisja gazów cieplarnianych. W okolicy poprawi się zatem jakość powietrza. Inwestycja przyczyni się też do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych plebanii, a także do poprawy komfortu osób korzystających z budynku. Obiekt będzie zatem funkcjonalny i oszczędny.

Termomodernizacja plebanii w Zbuczynie z dofinansowaniem unijnym
Autor: fot. Monika Półbratek

– Ta inwestycja jest ważna z kilku powodów. Po pierwsze umożliwi modernizację termiczną plebanii – docieplenie stropu, wymianę drzwi, wymianę pieca na ekologiczny gazowy, zrobienie fotowoltaiki. Parafia zaoszczędzi więc na funkcjonowaniu plebanii, zyska też środowisko. Ale mamy też zabytkowy kościół, w którym cały czas prowadzone są różnego rodzaju prace. Obecnie kończymy tam renowację drzwi zewnętrznych. A zatem, dzięki tej dotacji, parafia będzie miała pieniądze, które będzie mogła zainwestować także w ten zabytek – mówi ks. Sławomir Brodawka.

Roboty związane z modernizacją plebanii ruszą w najbliższym czasie. Ich łączny koszt to 634 tys. 260,69 zł, w tym 300 tys. 592,42 zł unijnego dofinansowania. Wkład własny parafii w inwestycję wynosi więc ponad 330 tys. zł. Prace mają zostać zakończone najpóźniej do końca października 2023 roku.

Sonda
Obawiasz się kryzysu w 2023 roku?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE