Na zdjęciu, od lewej: raper Paweł Under Przewoźny i Hubert Pasiak, po ostatnich warsztatach filmowych

i

Autor: Monika Półbratek Na zdjęciu, od lewej: raper Paweł Under Przewoźny i Hubert Pasiak, prezes SOKiAL-u, po ostatnich warsztatach filmowych, realizowanych w ramach projektu "Noce i Dnie 2020"

Stowarzyszenie SOKiAL podsumowało projekt Noce i Dnie 2020. Zapowiada kontynuację! [AUDIO]

2021-01-11 16:12

Warsztaty edukacyjne z promocją turystyczną regionu w tle – tak można spointować w skrócie projekt „Noce i Dnie 2020”, który realizowało Stowarzyszenie Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku. W tym roku ma on być kontynuowany. Jego cel, to przybliżenie młodym mieszkańcom regionu historii gminy Wodynie, jako „Krainy Nocy i Dni”.

– Wciąż niewiele osób wie i pamięta, że na terenie powiatu siedleckiego kręcony był jeden z najbardziej znanych polskich filmów „Noce i dnie” Jerzego Antczaka. I uznaliśmy, że ta słynna produkcja może być dla nas takim fajnym motywem, bardzo odkrywczym, bardzo edukacyjnym i też patriotycznym, związanym właśnie z tym, co robimy. Staramy się ten potencjał wykorzystać. Oczywiście też korzystamy z tych zasobów, które mamy dookoła. Bo wokół stowarzyszenia od lat kręcą się bardzo ciekawi ludzie, z wielkimi talentami – mówi Hubert Pasiak, prezes SOKiAL-u.

Realizując projekt, członkowie stowarzyszenia współpracowali na przykład z twórcami szlaku turystycznego Mazowiecka Micha Szlachecka. Tak powstały warsztaty kulinarne, nawiązujące do dawnej polskiej kuchni dworskiej, w klimacie znanym z „Nocy i dni”. Kolejne zajęcia, tym razem plastyczne – plener malarski, pomagali zorganizować artyści z siedleckiego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego. Wraz z raperem Pawłem Underem Przewoźnym, prowadzone były zaś warsztaty filmowe online, poświęcone właśnie „Nocom i dniom” (ostatnie odbyły się 29 grudnia 2020 roku).

– Trochę opowiadałem od takiej strony technicznej o tym filmie. I on cały czas zachwyca. Nawet młode osoby, które biorą udział w tych warsztatach. Ale też i takie, które są doświadczone w świecie filmu, jak ja. Myślę więc, że jest to naprawdę super piękna sprawa. I mega jestem wdzięczny, że mogłem takie zajęcia prowadzić. Bo to dość spore wyróżnienie, żeby robić warsztaty na temat takiego dzieła – mówi Under.

Zarówno on, jak i działacze z SOKiAL-u mają nadzieję, że sytuacja związana z obostrzeniami sanitarnymi w czasie pandemii zostanie opanowana, a w roku 2021 uda się poprowadzić tego rodzaju zajęcia także stacjonarnie. Najlepiej właśnie na terenie gminy Wodynie, w jednym z tych miejsc, w których kręcone były sceny do filmu „Noce i dnie”. A konkretnie – w budynku po dawnej plebanii naprzeciwko kościoła w Wodyniach, który stowarzyszenie zakupiło w 2020 roku.

Więcej na temat tych planów, a także o dotychczasowej realizacji projektu, usłyszycie w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.

Posłuchaj rozmowy o projekcie "Noce i Dnie 2020" z Hubertem Pasiakiem ze Stowarzyszenia SOKiAL i z raperem Pawłem Underem Przewoźnym:
Podsumowanie II Świątecznej Zbiórki Zabawek 18. Dywizji

Co wiesz o polskich świętach?

Pytanie 1 z 10
Boże Ciało to święto: