Spotkanie profilaktyczne dla młodzieży „Na krok przed depresją” [FOTO, AUDIO]

2022-11-28 8:49
Spotkanie profilaktyczne dla młodzieży „Na krok przed depresją”
Autor: fot. Monika Półbratek Na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce młodzież z miasta i powiatu siedleckiego mogła posłuchać prelekcji specjalistów i obejrzeć spektakl profilaktyczny

Utrata poczucia własnej wartości i sensu istnienia, pesymizm i złe samopoczucie – to niektóre objawy depresji. Współcześnie jest ona powszechnym zjawiskiem. Po okresie pandemii często zmaga się z nią młodzież, a nawet znacznie młodsze dzieci. Widząc w tym duży problem, dyrekcja Zespołu Oświatowego w Krześlinie w powiecie siedleckim, postanowiła zrealizować spotkanie profilaktyczne „Na krok przed depresją”.

POSŁUCHAJ relacji ze spotkania profilaktycznego w Siedlcach pt. NA KROK PRZED DEPRESJĄ:

– Ten problem jest duży, a jeśli my go nie zauważymy, to kto inny ma to zrobić...? Środowisko rodzinne, szkoła – to są jednostki, które w pierwszym momencie zobaczą, że z osobą z depresją coś złego się dzieje. A gdy to zobaczymy, jak najszybciej trzeba tej osobie pomóc. Przede wszystkim: profilaktyka, szkoła, rodzina, wsparcie! – podkreśla Monika Głuchowska, dyrektor Zespołu Oświatowego w Krześlinie.

W ramach spotkania profilaktycznego pt. „Na krok przed depresją”, które pod koniec listopada 2022 roku odbyło się z inicjatywy szkoły w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, młodzież szkolna z miasta i powiatu siedleckiego mogła obejrzeć spektakl profilaktyczny pt. „W szponach depresji”, przygotowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Oświatowego w Krześlinie. Mogła także posłuchać prelekcji zaproszonych specjalistów.

Maria Rotkiel, psychoterapeutka i terapeutka rodzinna, podkreślała podczas spotkania, że należy robić wszystko, aby przeciwdziałać depresji: – Trzeba rozmawiać z młodzieżą, robić to, co robimy teraz, czyli spotykać się z nią. Trzeba młodym ludziom patrzeć w oczy, pytać jak się czują, mówić im o tym, że depresja to choroba jak każda inna i może dotknąć każdego, mówić na co trzeba zwrócić uwagę, otworzyć ich i ośmielić w relacji z dorosłymi. Pamiętajmy o tym, że dzieciaki nie zawsze mają do nas zaufanie i niestety często jest to uzasadnione. Bo często idą do dorosłego, a on mówi „Nie zawracaj mi głowy” lub „Co to ma być za problem? Ja to mam problemy!”. Więc to spotkanie jest przykładem tego, co trzeba robić – traktować młodych ludzi z szacunkiem, uwagą, rozmawiać, nie bać się trudnych tematów, pytać ich o zdanie i o samopoczucie, a także otwierać dyskusję o tym, co robić, by być na siebie uważnym i się o siebie troszczyć.

Jedną z najczęstszych przyczyn depresji u dzieci i młodzieży jest obecnie przemoc rówieśnicza. Jak informuje sierż. sztab. Krzysztof Szczygielski z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, dochodzi do niej niestety także w lokalnych szkołach, zarówno stacjonarnie, jak i online.

– Pracuję w zespole do spraw nieletnich i duża część spraw, które do nas trafiają, dotyczy problemu nękania. Zwykle to są uczniowie z klas IV-VIII. W tym przedziale wiekowym jest najwięcej przypadków przemocy rówieśniczej i nękania, które ma później bardzo poważne skutki (…) By się obronić, trzeba zgłosić to jak najszybciej rodzicom lub zaufanym nauczycielom. Bo im wcześniej my, jako osoby pracujące z młodzieżą, zareagujemy, tym łatwiej zapobiec poważnym skutkom.

Do Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach bardzo często trafiają pacjenci z depresją, a nawet osoby mające za sobą próby samobójcze. Zdaniem lekarzy, to bardzo niepokojące, zwłaszcza że objawy depresji łatwo jest przeoczyć, bo często są one psychosomatyczne. Niestety, z tym schorzeniem borykają się nie tylko dorośli i młodzież, ale też coraz młodsze dzieci.

Takich pacjentów mamy codziennie. Mówię to zupełnie świadomie, ponieważ jestem lekarzem, który pracuje m.in. na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i czasami w jednej godzinie bywa tam kilku pacjentów, którzy mają za sobą próbę samobójczą. Niestety, ten problem dotyczy również dzieci, coraz młodszych, które swoje problemy z depresją manifestują zwykle w sposób somatyczny, ale też zdarza się, że w ten najgorszy sposób, o którym przed chwilą mówiłem – informuje dr Mariusz Mioduski, członek zarządu szpitala i specjalista medycyny ratunkowej.

Młodzież z siedleckich placówek edukacyjnych podkreśla, że osoby zmagające się z depresją da się zauważyć na szkolnych korytarzach.

– Zauważyłam wśród naszych rówieśników, że niektórzy mogą mieć depresję, ale się do tego nie przyznają. Na pewno widać to teraz bardziej niż gdy byłam w podstawówce albo kilka lat temu – mówi Gabrysia, uczennica klasy I L z siedleckiego „Ekonomika”.

– Myślę że jedną z przyczyn depresji jest brak wsparcia u rodziców, który jest często bardzo bagatelizowany, a inną to, że ktoś jest np. poniżany w swoim środowisku i nie umie sobie z tym poradzić – dodaje Nikola, uczennica klasy I D w IV LO im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach.

Dyrekcja Zespołu Oświatowego w Krześlinie zapowiada, że planuje także kolejne akcje profilaktyczne. Podobnie jak spotkanie "Na krok przed depresją" zostaną one zorganizowane z myślą o dzieciach i młodzieży z miasta Siedlce i powiatu siedleckiego. 

Sonda
Czy w swoim życiu miałeś kiedykolwiek depresję?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE