Siedlecka młodzież z różnych szkół pomaga uchodźcom z Ukrainy

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Siedlecka młodzież pomaga uchodźcom z Ukrainy [AUDIO]

2022-04-14 12:47

Zbiórki pieniężne i rzeczowe, kiermasze ciast, koncerty – to tylko niektóre działania, jakie organizuje siedlecka młodzież na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy. Pomagają uczniowie wszystkich szkół w mieście. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie akcje pomocowe zostały przez nich ostatnio przeprowadzone. Zajrzeliśmy do „Królówki”, „Rolnika” i „Ekonomika”.

POSŁUCHAJ, jak siedleckie szkoły włączają się w pomoc uchodźcom (nie wyświetla się? odśwież stronę i odtwórz dźwięk na komputerze):

Od wybuchu wojny, uczniowie siedleckich placówek edukacyjnych chętnie włączają się w pomoc ukraińskim uchodźcom, a jedną z takich zaangażowanych społecznie szkół średnich jest siedlecka „Królówka”.

– Szkoła bardzo aktywnie włącza się w zbiórki na rzecz uchodźców z Ukrainy. Podejmowane są różnorodne akcje charytatywne, bo i mecze, i różnego rodzaju projekty, przedsięwzięcia. Są to naprawdę mocno zróżnicowane działania, od kulturalnych po sportowe. Zaangażowanie młodzieży jest tutaj kluczowe i ono jest naprawdę ogromne – mówi Agnieszka Borkowska, dyrektor II LO im. Królowej Jadwigi w Siedlcach.

Uczniowie organizują i prowadzą nie tylko zbiórki charytatywne, ale też różnego rodzaju projekty społeczne, które jednocześnie łączą z pomocą na rzecz uchodźców.

– W związku z wojną na Ukrainie w „Królówce” jest bardzo dużo wydarzeń, praktycznie co dwa dni mamy kiermasze ciast, jest bardzo dużo zbiórek, był mecz charytatywny z „Prusem”, loteria, zbiórka pieniężna… Można powiedzieć, że uczniowie szkoły bardzo się angażują w życie szkoły i ogólnie w życie społeczne jako przyszli młodzi obywatele – mówi Olga Wujkowska, uczennica klasy maturalnej w „Królówce”.

Siedlecka młodzież z różnych szkół pomaga uchodźcom z Ukrainy

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Także młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Kazimierza Wielkiego w Siedlcach chętnie angażuje się w akcje pomocowe na rzecz uchodźców. Oprócz organizowania zbiórek charytatywnych, uczniowie starają się także ciepło przyjmować w swojej szkole młodych obywateli Ukrainy.

– Wszyscy chętnie się angażują w pomoc, były zbiórki żywności, ubrań. Jest duże wsparcie z naszej strony, w szkole jest też kilku ukraińskich uczniów, więc staramy się im pomagać, na przykład w lekcjach, coś im wytłumaczyć czy po prostu porozmawiać – mówi Nikola Haczek, uczennica drugiej klasy liceum w „Rolniku”.

Do szkoły zapisało się już pięcioro uczniów z Ukrainy. Dyrekcja podkreśla że jest dumna z tego, jak zaopiekowali się nimi uczniowie. Informuje także, że w internacie „Rolnika” mieszka obecnie ok. 20 ukraińskich uchodźców:

– Nasza młodzież chce pomagać. Zespół The Elements zagrał ostatnio koncert charytatywny w Cafe Fryderyk, który był dedykowany obywatelom Ukrainy, mieszkającym w Polsce. Przyznaję też, że jestem zachwycona naszą młodzieżą, dlatego że poza taką formalną pomocą, widzę jak bardzo pomagają swoim nowym kolegom w klasie. Pomagają im w tłumaczeniu, w poruszaniu się po szkole… Myślę że te dzieci, które do nas przyjechały, czują się tu bardzo dobrze. To taka najważniejsza rzecz, choć oczywiście jesteśmy też włączeni we wszystkie akcje pomocowe organizowane przez miasto. W naszym internacie, który dzielimy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym mamy też mieszkańców, którzy są uchodźcami wojennymi z Ukrainy. Nasi pracownicy się nimi opiekują – mówi Agnieszka Affek-Starczewska, wicedyrektor szkoły.

Siedlecka młodzież pomaga uchodźcom z Ukrainy

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Bardzo wiele różnorodnych akcji pomocowych na rzecz obywateli Ukrainy przeprowadziła też w ostatnich tygodniach  społeczność siedleckiego „Ekonomika”.

– To są wyjątkowe czasy, które wymagają wyjątkowych środków. Teraz wszyscy musimy być humanistami. W „Ekonomiku”, czyli w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, zawsze angażujemy się w akcje charytatywne. Nie tylko mamy taką otwartą, dojrzałą, wspaniałą młodzież, ale też uczymy takich wartości jak empatia – mówi Hanna Sienkiewicz-Kaya, nauczycielka i koordynatorka ostatniej szkolnej zbiórki na rzecz uchodźców.

Warto podkreślić, że młodzież bardzo chętnie włączyła się w pomoc, starając się zaspokoić bardzo różne potrzeby obywateli Ukrainy.

– Pierwszą naszą akcją była zbiórka darów. Zbieraliśmy artykuły higieniczne, spożywcze, a także produkty dla małych dzieci, takie jak pieluchy, chusteczki nawilżane oraz mleko modyfikowane. Następnie włączyliśmy się w akcję Szkoły Językowej Helen Doron, pt. „Plecaczek dla Ukrainy”. W naszej szkole zebraliśmy ponad 80 plecaczków. Wszystkie były nowe i wyposażone. Większość z nich została już rozdysponowana dla dzieci z Ukrainy w siedleckich przedszkolach. Część z nich zostanie przetransportowana bezpośrednio na Ukrainę. W ostatnim czasie mieliśmy również koncert „Ekonomik dla Ukrainy”. Wystąpili uczniowie szkoły oraz nasi absolwenci. Zaprezentowali utwory muzyczne oraz poezję, również pisaną przez siebie. Wydarzeniu towarzyszył kiermasz ciast, prowadzony przez dwa dni. Zebraliśmy ponad 3 tys. zł, a pieniądze zostały wczoraj przekazane na konto Caritas. W naszej szkole jest też kilkoro uczniów z Ukrainy. Staramy się przyjąć ich jak najbardziej życzliwie i wspierać jak możemy wszystkich Ukraińców – podsumowuje uczennica Emilia Pachucka.

Kadra i uczniowie siedleckich szkół podkreślają, że nie będą ustawać w pomocy i w razie takiej potrzeby będą organizować kolejne akcje charytatywne na rzecz ukraińskich uchodźców wojennych.

Sonda
Czy Polska radzi sobie z pomocą uchodźcom z Ukrainy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE