Siedleccy urzędnicy poznali techniki obrony przed agresywnymi petentami [WIDEO]

2020-02-20 21:54
Bezpieczni w Służbie i w Pracy szkolenie
Autor: Monika Półbratek Urzędnicy siedleckiego MOPR-u podczas szkolenia z technik samoobrony, przeprowadzonego przez doświadczonych funkcjonariuszy Grupy Interwencyjnej Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie

Zakład Karny w Siedlcach po raz kolejny włączył się w ogólnopolską kampanię „Bezpieczni w służbie i w pracy”. W jej ramach pracownicy Służby Więziennej przeszkolili urzędników administracji państwowej. W tym roku szkolenie odbyli pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Siedlcach.

– Zajęcia zaplanowane zostały do realizacji w dwóch modułach – praktycznym i teoretycznym. W ramach modułu praktycznego, przedstawiciele Grupy Interwencyjnej Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie szkolili uczestników zajęć, w jaki sposób organizować bezpieczne miejsce pracy. Szkolili ich także w ramach technik obrony przed agresywnym petentem. Ponadto podkreślić należy, że zajęcia również dotyczyły ochrony prawnej funkcjonariusza publicznego, a także prostych technik relaksacyjnych – mówi ppor. Przemysław Turyk z Zakładu Karnego w Siedlcach.

Pracownicy siedleckiego MOPR-u, którzy wzięli udział w szkoleniu, podkreślają, że spotkali się w pracy z agresywnymi petentami, a tego rodzaju warsztaty dla urzędników są bardzo potrzebne.

Koleżanki i koledzy pracują w terenie, bywają w miejscach trudnych, stykają się z trudnymi ludźmi, no i są narażeni na agresję słowną, fizyczną. Stąd takie szkolenia są potrzebne (…). Doświadczyłem takich sytuacji. Jakiegoś straszenia, wyzwisk, czasami jakiegoś grożenia uderzeniem. Były takie sytuacje. Raz podopieczna rzuciła we mnie konserwą. Zdążyłem się uchylić, refleks się przydaje. Ale mogło być i gorzej. Bo mówię, stykamy się z różnymi ludźmi i nie wiemy, co i kiedy, kto w stosunku do nas jak się zachowa – opowiada Andrzej Karpiarz, asystent rodziny w MOPR.

Pracuję już prawie 13 lat i przez ten czas spotkałam się z agresją wobec mnie, najczęściej słowną. Więc musimy cały czas powtarzać takie ćwiczenia, jak sobie radzić z trudnym klientem. Ale również doznałam bezpośrednich ataków ze strony klientów, takich siłowych. Więc takie szkolenia są bardzo ważne i też ważne jest, aby były powtarzane cyklicznie – mówi Kalina Celińska, pracownik socjalny w MOPR.

Pracujemy w terenie, ale także i w biurze. Często zdarza się, że jesteśmy atakowani. Przede wszystkim słownie, ale zdarzały się też w historii naszego Ośrodka incydenty przemocy fizycznej. Sama tego doświadczyłam (…). Bardzo popieram inicjatywę Służby Więziennej i Urzędu Miasta dla pracowników pomocy społecznej – dodaje Joanna Matejek, pracownik MOPR-u.

Zakład Karny w Siedlcach włączył się w kampanię „Bezpieczni w Służbie i w Pracy” już po raz drugi. W zeszłym roku w szkoleniu wzięli udział urzędnicy siedleckiego magistratu. 

Jak wyglądało tegoroczne szkolenie, możecie zobaczyć na naszym filmie.

Urzędnicy w Siedlcach uczyli się samoobrony
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE