Siedlce sto lat temu, cz. IX: Skwer im. Jana Pawła II [WIDEO, AUDIO, FOTO]

2021-03-13 6:07
Tak Skwer im. Jana Pawła II w Siedlcach wygląda obecnie
Autor: Monika Półbratek Tak Skwer im. Jana Pawła II w Siedlcach wygląda obecnie

Dziś słynie z pomnika polskiego papieża, i to z nim jest kojarzony. Sto lat temu wyglądał jednak zupełnie inaczej. Mowa o Skwerze im. Jana Pawła II w centrum Siedlec. Przed wiekiem, po obu jego stronach, tyłem do siebie, stały piętrowe budynki. Nie ma ich już w krajobrazie miasta, ale wtedy pełniły bardzo ważne funkcje.

Od strony ul. Piłsudskiego znajdował się tzw. Magistrat, czyli siedziba ówczesnego prezydenta i rady miasta: – Był to taki dzisiejszy Urząd Miasta. W czasie bombardowania budynek spłonął, razem z całą dokumentacją dotyczącą miasta, a następnie rozebrano go. W dwudziestoleciu międzywojennym budynek ten stanowił ozdobę tej części ulicy Piłsudskiego, a także bardzo ważny punkt w centrum miasta. Posiadał balkon, z którego był bardzo dobry widok na ulicę Piłsudskiego. Podczas defilad organizowanych w mieście z okazji Świąt 3 maja i 11 listopada, ustawiano przed nim trybunę honorową – wyjaśnia Natalia Zyśk, przewodnik z siedleckiego oddziału PTTK.

Po przeciwnej stronie placu, ale od strony ul. Pułaskiego, zwanej wtedy Piękną, stał inny ważny obiekt, który nie przetrwał II Wojny Światowej. Był to przyciągający z daleka wzrok budynek z wysoką wieżą, która służyła wówczas mieszkańcom m.in. jako rodzaj tarasu widokowego.

– Był to tzw. Nowy Ratusz w Siedlcach. Wzniesiono go w 1892 r., na potrzeby tzw. policmajstra, czyli urzędnika policji, jak również aresztu i siedleckich strażaków, ich pojazdów i sprzętu gaśniczego. Wcześniej znajdowały się one w tzw. Starym Ratuszu, czyli w naszym „Ratuszu pod Jackiem”. Kiedy ten spłonął w swojej drewnianej części w 1888 r. podjęto decyzję o konieczności budowy nowego budynku. I tak oto, pod koniec XIX w. Siedlce mogły pochwalić się nowym budynkiem Ratusza. Był to jednopiętrowy, prostokątny budynek z wieżą pośrodku, tzw. basztą strażacką. Wejścia na parterze po prawej stronie budynku były szerokie, stanowiły bowiem drzwi garażowe, zaprojektowane dla potrzeb wjazdu pojazdów strażackich – mówi Pani Przewodnik.

Niestety, budynek Nowego Ratusza, podobnie jak dawny Magistrat, także został zbombardowany w czasach II Wojny Światowej.

Więcej o wspomnianych budynkach, a także o innych interesujących miejscach w tym rejonie Siedlec, można posłuchać w załączonej poniżej audycji. Zachęcamy też do obejrzenia naszego filmu, który pokazuje, jak Skwer im. Jana Pawła II i jego otoczenie wyglądają obecnie (jeżeli się nie wyświetla, należy odświeżyć stronę).

POSŁUCHAJ audycji z cyklu Siedlce 100 lat temu, cz. 9: Skwer im. Jana Pawła II, dawny Magistrat i Nowy Ratusz:
Jak wyglądała sto lat temu okolica Skweru im. Jana Pawła II w Siedlcach?

Byłeś kiedyś nad polskim morzem? Ten quiz jest dla ciebie

Pytanie 1 z 10
W którym mieście znajduje się najsłynniejsze molo?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE