Osrodek udarowy siedlce

i

Autor: fot. JS Ośrodek udarowy będzie częścią oddziału neurologicznego Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach

Siedlce: powstaje nowoczesny ośrodek udarowy. Będą zabiegi trombektomii mechanicznej

2021-03-10 21:14

Ta metoda leczenia ratuje życie po udarze mózgu. Już niedługo będzie dostępna w Siedlcach. W Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach trwają przygotowania do uruchomienia ośrodka udarowego, w którym będą wykonywane zabiegi trombektomii mechanicznej. To szansa dla pacjentów z najcięższymi udarami na życie i odzyskanie sprawności.

Tylko w ciągu ubiegłego roku do Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach trafiło ponad 400 pacjentów z udarem mózgu. Najczęściej to seniorzy, po 80 roku życia. Statystyki pokazują jednak, że dotyka on też młodych ludzi. Ostatnio często jako powikłanie po COVID-19. W ramach pilotażowego programu, na Mazowszu powstają ośrodki udarowe, które będą mogły zapewnić chorym specjalistyczną, a przede wszystkim natychmiastową  pomoc. Jeden z nich zostanie uruchomiony przy oddziale neurologicznym Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. Leczenie będzie się tu odbywać przy wykorzystaniu trombektomii mechanicznej.

- Jest to zabieg, który wykonuje się w zbliżony sposób do tego, jak udrażnia się tętnice w sercu w przypadku ostrych zawałów tylko, że tutaj nie zakładamy stentu, nie poszerzamy naczynia, tylko wyciągamy skrzeplinę, która jest odpowiedzialna za zamknięcie tego dużego naczynia - tłumaczy prof. Adam Kobayashi, wojewódzki konsultant w dziedzinie neurologii.

prof. Adam Kobayashi, neurolog, wojewódzki konsultant w dziedzinie neurologii

i

Autor: fot. Joanna Soćko prof. Adam Kobayashi, neurolog, wojewódzki konsultant w dziedzinie neurologii

Zabieg jest stosowany u pacjentów z najcięższymi udarami. Po pierwsze ratuje im życie, po drugie umożliwia powrót do sprawności.

Kluczowy jest tutaj czas. Im szybciej trombektomia mechaniczna zostanie wykonana, tym korzystniej dla pacjenta. W Polsce jest 17 ośrodków udarowych „zakontraktowanych” przez Ministerstwo Zdrowia, wykorzystujących tę metodę. Najbliższy,  jest oddalony od Siedlec o prawie 100 kilometrów. To znacznie zmniejsza szansę chorych na wyleczenie.

- Dotychczas pacjenci z Siedlec jeździli do Warszawy, gdzie często jest 1,5 – 2 godziny opóźnienia i tak naprawdę nawet przy skutecznym wykonaniu zabiegu jego szanse na odniesienie korzyści z tego zabiegu były coraz mniejsze – mówi profesor Kobayashi i dodaje, że nierzadko było za późno, żeby w ogóle przeprowadzić trombektomię. Stąd konieczność utworzenia większej liczby specjalistycznych ośrodków, w których pacjenci dostaną pomoc na czas. Do tego siedleckiego mają trafiać chorzy z Siedlec i okolicznych powiatów.

Aktualnie na oddziale neurologii, przy którym będzie działał ośrodek trwają ostatnie prace. Załatwiane są również niezbędne formalności m.in. w Ministerstwie Zdrowia, które umożliwią uruchomienie placówki. Do pracy w niej przygotowują się również specjaliści, którzy od ponad roku szkolą swoje umiejętności.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowoczesny ośrodek udarowy zostanie otwarty w kwietniu.

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...
Kurs języka polskiego w siedleckim UPH