Szpital Tymczasowy w Siedlcach jest praktycznie stale wypełniony po brzegi

i

Autor: fot. Olga Skrzek Szpital Tymczasowy w Siedlcach jest praktycznie stale wypełniony po brzegi. Obecnie, przywożeni przez ratowników pacjenci nie muszą jednak długo czekać na przyjęcie

Siedlce: liczba pacjentów covidowych nie maleje, w szpitalach brakuje łóżek [AUDIO]

2021-11-17 17:14

Siedlecki Szpital Tymczasowy jest wypełniony po brzegi. Część chorych na COVID, którzy wymagają specjalistycznej pomocy, przyjmowana jest do pobliskiego szpitala wojewódzkiego. Także w Szpitalu Miejskim w Siedlcach na miejsce wypisywanych pacjentów bardzo szybko przyjmowani są kolejni.

Jak informuje dr Mariusz Mioduski, zastępca dyrektora ds. medycznych w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach, funkcjonujący przy placówce Szpital Tymczasowy ma do dyspozycji 100 łóżek dla pacjentów covidowych w różnym stanie, które są zajęte niemalże stale:

– Ta liczba miejsc od trzech tygodni jest właściwie całkowicie zapełniona. Wolne miejsca pojawiają się wyłącznie w momencie, kiedy jest wypis pacjenta lub niestety on umiera. Natomiast są one natychmiast sukcesywnie zapełniane pacjentami, którzy oczekują na szpitalnym oddziale ratunkowym na przyjęcie. Tam obecnie mamy dobrą przepustowość, ponieważ nie ma zespołów ratownictwa medycznego, które muszą oczekiwać na przekazanie pacjenta. Dzięki dobrej organizacji SOR-u udało się wypracować taki system przekazywania, żeby te zespoły ratownictwa medycznego nie musiały oczekiwać bardzo długo, więc udało się tę kwestię unormować. Wcześniej rzeczywiście zdarzały się takie sytuacje w związku z koniecznością przyjęcia natychmiast kilku pacjentów z dodatnim wynikiem w kierunku SARS CoV-2. I wtedy ci pacjenci musieli, krótko mówiąc, czasami oczekiwać w zespołach ratownictwa medycznego czy karetkach, żeby była możliwość otwarcia miejsca izolacyjnego. W dniu dzisiejszym (17 listopada) sytuacja jest unormowana.

Do Siedlec trafiają jednak chorzy z całego Mazowsza, co na pewno znacząco wpływa na problem z niemal ciągłym brakiem wolnych łóżek. Dziś rano, po wypisach pacjentów i prawdopodobnie także w związku z otwarciem Szpitala Tymczasowego w Płocku, w siedleckiej placówce zwolniło się kilka ze 100 dostępnych miejsc. Wiadomo było jednak, że szybko zapełnią je pacjenci covidowi, przeniesieni tam ze szpitala głównego. W placówce przebywało ich rano ponad 30. Są to głównie osoby, które oprócz pozytywnego testu na koronawirusa, mają także ciężkie choroby współistniejące, np. problemy kardiologiczne, neurologiczne bądź urazy, w związku z czym wymagają specjalistycznej pomocy i musiały zostać hospitalizowane.

Tacy pacjenci w obecnej fali pandemii hospitalizowani są we wszystkich szpitalach, które świadczą usługi z danych dziedzin medycyny. Nie ma takich szpitali, które są dedykowane wyłącznie dla pacjentów covidowych, więc my również leczymy takich pacjentów. Część z nich w dniu dzisiejszym będzie przekazana do Szpitala Tymczasowego, w związku z tym, że te miejsca się pojawiły. Sytuacja jest więc nadal trudna. Oczywiście nowe szpitale otwierają się i tworzą miejsca dla pacjentów dodatnich na COVID, ale ciągle jesteśmy w dużej fali pandemii i te miejsca będą sukcesywnie zajmowane – dodaje dr Mariusz Mioduski. Więcej na ten temat w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.

POSŁUCHAJ o tym, jak wygląda sytuacja w siedleckim Szpitalu Tymczasowym. Czy brakuje miejsc dla pacjentów covidowych?

Podobna sytuacja ma miejsce w siedleckim Szpitalu Miejskim. Jak poinformował nas Mirosław Leśkowicz, dyrektor placówki, tam także każde z ponad 150 przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 łóżek, bardzo szybko po wypisaniu danej osoby jest zajmowane przez nowego chorego. Dla pozostałych pacjentów dostępne są już tylko cztery oddziały – położniczy i noworodkowy, ginekologia oraz chirurgia.

Sonda
Czy chorowałeś(aś) już na COVID-19?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE