Samorząd województwa mazowieckiego i miasto Siedlce wymieniły się nieruchomościami

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Samorząd województwa mazowieckiego i miasto Siedlce wymieniły się nieruchomościami

2022-12-12 14:14

Samorząd Mazowsza przejął od miasta Siedlce dwie nieruchomości. Akty notarialne zostały podpisane dzisiaj (12 grudnia 2022 r.) w Muzeum Regionalnym w Siedlcach. Celem są nowe inwestycje! Pierwsza nieruchomość – budynek przy ul. Biskupa Ignacego Świrskiego 3, pozwoli na rozszerzenie działalności Muzeum Regionalnego. Druga – działka przy ul. Zamiejskiej, zostanie przeznaczona na potrzeby Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. W zamian miasto otrzymało działki przy ul. Młynarskiej i ul. Bema.

Akty notarialne w sprawie przekazania nieruchomości pomiędzy samorządem województwa mazowieckiego i miastem Siedlce zostały podpisane dzisiaj (12 grudnia) w siedzibie Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Dokumenty podpisali Janina Ewa Orzełowska – członek zarządu województwa mazowieckiego oraz Andrzej Sitnik – prezydent Siedlec. Obydwoje podkreślali, że współpraca pomiędzy samorządami bardzo dobrze się układa i stale się rozwija.

Samorząd województwa mazowieckiego i miasto Siedlce wymieniły się nieruchomościami

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Muzeum Regionalne w Siedlcach zyska miejsce na rozszerzenie działalności

Samorząd miasta Siedlce przekazał samorządowi województwa mazowieckiego w formie darowizny nieruchomość położoną w Siedlcach przy ul. Biskupa Ignacego Świrskiego 3 (działka ew. nr 152/4 z obrębu 41 o pow. 0,0191 ha). Znajduje się na niej jednokondygnacyjny murowany budynek mieszkalny z 1930 r., który ma duże znaczenie historyczne. Po zakończeniu II wojny światowej mieścił się w nim Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, a w jego piwnicach byli przetrzymywani więźniowie UB. Przejęcie obiektu przez województwo mazowieckie pozwoli na poszerzenie działalności Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

– Jeśli chodzi o tę nieruchomość, trzeba wziąć pod uwagę trzy aspekty. Pierwszy to wartość historyczna – w piwnicy tego budynku trzymano więźniów, aresztowanych po wojnie przez NKWD lub Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Byli tu przetrzymywani głównie żołnierze AK i inne osoby z konspiracji Polskiego Państwa Podziemnego II Wojny Światowej. Chcielibyśmy uratować te ślady historyczne. Druga sprawa to sprawdzenie stanu technicznego budynku. Musimy ustalić, czy należy go odbudować, rozebrać czy nowy obiekt wybudować na fundamentach lub na piwnicach. A trzecia sprawa to określenie, na jaki cel ten budynek przeznaczymy – czy na galerię wystawienniczą, gdzie mogłoby powstać muzeum typowo miejskie, ilustrujące historię miasta, czy też byłby to budynek administracyjny muzeum lub budynek magazynowy – mówi Sławomir Kordaczuk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Nieruchomość jest położona w strefie obszaru wpisanego do rejestru zabytków i w strefie pełnej ochrony historycznej struktury przestrzennej i zespołów zabytkowych. Budynek znajduje się także w Gminnej Ewidencji Zabytków.

Akty notarialne zostały podpisane dzisiaj (12 grudnia 2022 r.) w siedzibie Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Przy ul. Zamiejskiej w Siedlcach powstanie Baza dla obwodu drogowego MZDW

Samorząd województwa mazowieckiego zbył na rzecz miasta Siedlce nieruchomość przy ul. Bema (działka ew. nr 5/2 w obrębie 35), w zamian za przekazanie mu przez miasto nieruchomości przy ul. Zamiejskiej (działka ew. nr 9/2 w obrębie 12). Od dłuższego czasu Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich szukał bowiem terenu, na którym mogłaby powstać siedziba i baza obwodu drogowego w Siedlcach. Przejęta przez województwo nieruchomość jest położona przy utwardzonej drodze gminnej, zapewniającej dojazd do drogi krajowej.

– Szukaliśmy miejsca, gdzie można by było w godnych warunkach usytuować rejon drogowy. Obwód jest zlokalizowany w Węgrowie, ale mamy filie w różnych miejscach. Chcieliśmy stworzyć jedną dla tych osób, które na tym terenie na bieżąco reagują na zimę i związane z nią warunki drogowe, a także by zabezpieczyć mieszkańców, jeśli chodzi o użytkowanie dróg wojewódzkich – wyjaśnia Janina Ewa Orzełowska.

Miasto Siedlce przejęło działki przy ul. Młynarskiej

Na mocy podpisanego dziś (12 grudnia) aktu notarialnego, Siedlce przejęły od województwa mazowieckiego działki położone przy ul. Młynarskiej (nr ew. 12/4, 37/36 i 69/7 z obrębu 74). Do tej pory były one użytkowane przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach oraz SPZOZ „RM-MEDITRANS” Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Siedlcach. Przejęcie nieruchomości pozwoli miastu na wykonanie kompleksowego remontu drogi.

Źródło: inf. pras. mazovia.pl

Sonda
Ile razy w roku odwiedzasz jakieś muzeum?