Rusza ośrodek udarowy w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach [FOTO]

2022-05-11 14:19
Rusza ośrodek udarowy w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach. Pracownia Radiologii Zabiegowej jest nowocześnie wyposażona, m. in. w tomograf
Autor: fot. Monika Półbratek Pracownia Radiologii Zabiegowej została nowocześnie wyposażona, m. in. w tomograf

Zapewnią kompleksową opiekę matkom i dzieciom, kobietom z problemami onkologicznymi i potrzebującym opieki ginekologicznej, a także innym pacjentom. W zmodernizowanym budynku po starej kotłowni Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach otwarto dziś (11 maja) zespół różnych poradni specjalistycznych, tworzących kompleksowe centrum opieki nad matką i dzieckiem. Koszt inwestycji to ponad 18 mln zł. Została zrealizowana, dzięki dotacjom z budżetu województwa mazowieckiego i ze środków unijnych.

– Centra udarowe tworzymy na całym Mazowszu, w każdym szpitalu wojewódzkim w dawnych subregionach, czyli dawnych miastach wojewódzkich. Takie ośrodki będą tam działały po to, by ta reakcja wtedy, kiedy następuje udar, była jak najszybsza. To taka… „karetka”, żeby szybko reanimować, i żeby było blisko. Myślę więc, że to też pokazuje, jak patrzymy w przyszłość – mówi Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

W Pracowni Radiologii Zabiegowej szpitala będzie prowadzony program Enodowaskularnego Leczenia Ostrego Udaru Niedokrwiennego Mózgu. By było to możliwe, pomieszczenia budynku B przeszły gruntowną modernizację. Przede wszystkim zakupione zostało niezbędne, nowoczesne wyposażenie medyczne, w tym m.in. tomograf komputerowy i angiograf, czyli urządzenia konieczne do prowadzenia endowskularnego, czyli wewnątrznaczyniowego leczenia ostrego udaru niedokrwiennego mózgu. Takie leczenie jest bardzo skuteczne, a polega ono na przeprowadzeniu zabiegu o nazwie trombektomia mechaniczna. Można go jednak wykonać tylko w ośrodkach dysponujących specjalistycznym sprzętem, umożliwiającym mechaniczne udrożnienie naczynia tętniczego w miejscu zakrzepu. Teraz taki sprzęt będzie wykorzystywany w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.

– Nowa pracownia trombektomii mechanicznej to jest bardzo ważny projekt na Mazowszu, który jest elementem sieci szybkiego reagowania na udary mózgowe. Fantastyczna sprawa, nowoczesna metoda leczenia, bardzo skuteczna i efektywna. Pacjent po udarze już po trzech dniach ma szansę wyjść ze szpitala i wrócić do normalnego funkcjonowania – mówi Marcin Kulicki, prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

– Jeżeli chodzi o neurologię, to jest bardzo ważne, by ta pomoc była jak najszybsza. Tu obowiązują takie „złote godziny” – jest maksymalnie sześć godzin od czasu wystąpienia objawów udarowych, kiedy pacjent może trafić do ośrodka trombektomii mechanicznej. Jeżeli naczynie zostanie udrożnione na czas, pacjent jest wyleczony – informuje Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, co szósty mieszkaniec naszego globu dozna w swoim życiu udaru mózgu. Choroby naczyniowe ośrodkowego układu nerwowego stały się zatem chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Udar mózgu stanowi obecnie główną przyczynę trwałej niepełnosprawności. Jest trzecią w kolejności najczęstszą przyczyną zgonów osób dorosłych w naszym kraju i na świecie. Nowoczesne ośrodki udarowe w regionie bardzo pomogą w leczeniu pacjentów z udarami:

– Po pierwsze mamy w Siedlcach jeden z dwóch tylko oddziałów neurologicznych i pododdziałów udarowych w tym rejonie, bo poza tym mamy jeszcze tylko szpital w Sokołowie Podlaskim. Po drugie mamy tu też bardzo dużą liczbę pacjentów, którzy chorują. Populacja jest tu mocno schorowana i jest duże rozprzestrzenienie chorób naczyniowych, których konsekwencją jest udar mózgu. A on z kolei prowadzi do śmierci lub do ciężkiej niesprawności tych pacjentów. Mamy teraz możliwość leczenia ich szybko, a im szybciej leczymy pacjenta, w tym lepszym stanie wychodzi. Wcześniej woziliśmy ich na zabiegi trombektomii do Warszawy. Niestety, te dwie godziny drogi na transport sprawiają, że szansa na powrót takiego pacjenta do zdrowia jest mniejsza – mówi dr hab. n. med. Adam Kobayashi, ordynator oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym w siedleckim szpitalu wojewódzkim. Jak dodaje, teraz pacjentów będzie można leczyć szybko, na miejscu, oferując im bardzo wysoki standard opieki: – Mamy tu m.in. system angiograficzny i pełne stanowisko anestezjologiczne. Gdy pacjent jest już uśpiony i leży na stole, używamy lampy, za pomocą której prześwietlamy jego głowę. Podajemy kontrast przez cewnik (...) i od razu widzimy, czy jest niedrożne naczynie, czy jest tętniak, naczyniak. Wtedy możemy rozpocząć leczenie, które prowadzimy cały czas pod kontrolą rentgena.

Ośrodek udarowy będzie pomagał pacjentom z udarami każdego dnia i o każdej porze, tzn. będzie funkcjonował przez siedem dni w tygodniu, 24 h na dobę. Skorzystają z niego pacjenci wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja otrzymała ponad 7,9 mln zł dofinansowania z budżetu Mazowsza, a ze środków własnych szpitala przeznaczono na ten cel 161 289,55 zł. Łączny koszt zadania to zatem ponad 8 mln zł.

Sonda
Czy znasz kogoś, kto przeszedł udar?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE