Rusza ośrodek udarowy w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach. Pracownia Radiologii Zabiegowej jest nowocześnie wyposażona, m. in. w tomograf

i

Autor: fot. Monika Półbratek Pracownia Radiologii Zabiegowej została nowocześnie wyposażona, m. in. w tomograf

Rusza ośrodek udarowy w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach [FOTO]

2022-05-11 14:19

Zapewnią kompleksową opiekę matkom i dzieciom, kobietom z problemami onkologicznymi i potrzebującym opieki ginekologicznej, a także innym pacjentom. W zmodernizowanym budynku po starej kotłowni Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach otwarto dziś (11 maja) zespół różnych poradni specjalistycznych, tworzących kompleksowe centrum opieki nad matką i dzieckiem. Koszt inwestycji to ponad 18 mln zł. Została zrealizowana, dzięki dotacjom z budżetu województwa mazowieckiego i ze środków unijnych.

– Centra udarowe tworzymy na całym Mazowszu, w każdym szpitalu wojewódzkim w dawnych subregionach, czyli dawnych miastach wojewódzkich. Takie ośrodki będą tam działały po to, by ta reakcja wtedy, kiedy następuje udar, była jak najszybsza. To taka… „karetka”, żeby szybko reanimować, i żeby było blisko. Myślę więc, że to też pokazuje, jak patrzymy w przyszłość – mówi Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

W Pracowni Radiologii Zabiegowej szpitala będzie prowadzony program Enodowaskularnego Leczenia Ostrego Udaru Niedokrwiennego Mózgu. By było to możliwe, pomieszczenia budynku B przeszły gruntowną modernizację. Przede wszystkim zakupione zostało niezbędne, nowoczesne wyposażenie medyczne, w tym m.in. tomograf komputerowy i angiograf, czyli urządzenia konieczne do prowadzenia endowskularnego, czyli wewnątrznaczyniowego leczenia ostrego udaru niedokrwiennego mózgu. Takie leczenie jest bardzo skuteczne, a polega ono na przeprowadzeniu zabiegu o nazwie trombektomia mechaniczna. Można go jednak wykonać tylko w ośrodkach dysponujących specjalistycznym sprzętem, umożliwiającym mechaniczne udrożnienie naczynia tętniczego w miejscu zakrzepu. Teraz taki sprzęt będzie wykorzystywany w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach.

– Nowa pracownia trombektomii mechanicznej to jest bardzo ważny projekt na Mazowszu, który jest elementem sieci szybkiego reagowania na udary mózgowe. Fantastyczna sprawa, nowoczesna metoda leczenia, bardzo skuteczna i efektywna. Pacjent po udarze już po trzech dniach ma szansę wyjść ze szpitala i wrócić do normalnego funkcjonowania – mówi Marcin Kulicki, prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

– Jeżeli chodzi o neurologię, to jest bardzo ważne, by ta pomoc była jak najszybsza. Tu obowiązują takie „złote godziny” – jest maksymalnie sześć godzin od czasu wystąpienia objawów udarowych, kiedy pacjent może trafić do ośrodka trombektomii mechanicznej. Jeżeli naczynie zostanie udrożnione na czas, pacjent jest wyleczony – informuje Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, co szósty mieszkaniec naszego globu dozna w swoim życiu udaru mózgu. Choroby naczyniowe ośrodkowego układu nerwowego stały się zatem chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Udar mózgu stanowi obecnie główną przyczynę trwałej niepełnosprawności. Jest trzecią w kolejności najczęstszą przyczyną zgonów osób dorosłych w naszym kraju i na świecie. Nowoczesne ośrodki udarowe w regionie bardzo pomogą w leczeniu pacjentów z udarami:

– Po pierwsze mamy w Siedlcach jeden z dwóch tylko oddziałów neurologicznych i pododdziałów udarowych w tym rejonie, bo poza tym mamy jeszcze tylko szpital w Sokołowie Podlaskim. Po drugie mamy tu też bardzo dużą liczbę pacjentów, którzy chorują. Populacja jest tu mocno schorowana i jest duże rozprzestrzenienie chorób naczyniowych, których konsekwencją jest udar mózgu. A on z kolei prowadzi do śmierci lub do ciężkiej niesprawności tych pacjentów. Mamy teraz możliwość leczenia ich szybko, a im szybciej leczymy pacjenta, w tym lepszym stanie wychodzi. Wcześniej woziliśmy ich na zabiegi trombektomii do Warszawy. Niestety, te dwie godziny drogi na transport sprawiają, że szansa na powrót takiego pacjenta do zdrowia jest mniejsza – mówi dr hab. n. med. Adam Kobayashi, ordynator oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym w siedleckim szpitalu wojewódzkim. Jak dodaje, teraz pacjentów będzie można leczyć szybko, na miejscu, oferując im bardzo wysoki standard opieki: – Mamy tu m.in. system angiograficzny i pełne stanowisko anestezjologiczne. Gdy pacjent jest już uśpiony i leży na stole, używamy lampy, za pomocą której prześwietlamy jego głowę. Podajemy kontrast przez cewnik (...) i od razu widzimy, czy jest niedrożne naczynie, czy jest tętniak, naczyniak. Wtedy możemy rozpocząć leczenie, które prowadzimy cały czas pod kontrolą rentgena.

Ośrodek udarowy będzie pomagał pacjentom z udarami każdego dnia i o każdej porze, tzn. będzie funkcjonował przez siedem dni w tygodniu, 24 h na dobę. Skorzystają z niego pacjenci wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja otrzymała ponad 7,9 mln zł dofinansowania z budżetu Mazowsza, a ze środków własnych szpitala przeznaczono na ten cel 161 289,55 zł. Łączny koszt zadania to zatem ponad 8 mln zł.

Sonda
Czy znasz kogoś, kto przeszedł udar?