Rusza możliwość oddawania w Siedlcach osocza przy pomocy separatora! [AUDIO]

2021-04-07 10:45 Monika Półbratek
Terenowy oddział RCKiK w Siedlcach
Autor: Monika Półbratek Terenowy oddział RCKiK w Siedlcach znajduje się przy ul. Formińskiego 14

Osocze krwi to bezcenny lek, który pomaga wielu chorym z miasta i powiatu. Od piątku (9 kwietnia) lokalni krwiodawcy będą mogli oddawać osocze bezpośrednio w terenowym oddziale RCKiK Siedlcach. Będzie ono izolowane z krwi w trakcie jej oddawania, przy pomocy specjalistycznego urządzenia – separatora. Przypomnę, że o jego zakup dla naszego regionu starali się od grudnia radni i wójt gminy Siedlce.

Warto dodać, że wcześniej, w siedleckim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa można było oddać tylko krew, z której osocze izolowano dopiero w Warszawie. Później było ono z powrotem przywożone do Siedlec i okolic, gdzie trafiało do chorych w lokalnych szpitalach. Teraz cały proces będzie przebiegał bez pośredników.

Zobacz jak pobierane jest osocze!

Z przyjemnością pragnę zawiadomić, że w terenowym oddziale w Siedlcach uruchamiamy pobieranie krwi metodą plazmaferezy, w celu pozyskiwania osocza. Zarówno osocza od ozdrowieńców z COVID-19, jak i od innych krwiodawców. Będzie ono pobierane od 9 kwietnia. Osocze pobierane jest na separatorze, który ma nazwę „Aurora”. Oddawanie polega na pobraniu pewnej ilości krwi, odseparowaniu i zwróceniu krwinek czerwonych z powrotem do krwiodawcy. Natomiast ok. 600 ml osocza jest przeznaczone do leczenia chorych – informuje Janina Wójcikowska, kierownik terenowego oddziału w Siedlcach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

Osocze będzie można oddawać we wtorki i piątki, w godzinach porannych. Proces trwa około 30-40 min. Może to zrobić każda zdrowa osoba, która nie ma przeciwwskazań do oddawania krwi.

Tak wygląda nowy separator osocza w siedleckim oddziale terenowym RCKiK
Autor: RCKiK oddział w Siedlcach Tak wygląda nowy separator osocza w siedleckim oddziale terenowym RCKiK

Z doświadczenia wiem, że krwiodawcy znoszą bardzo dobrze oddawanie osocza. Następnie pozostają na terenie RCKiK ok. 10-15 min, do pół godziny maksimum – tak samo jak przy oddawaniu krwi pełnej. Krwiodawca powinien się nawodnić po oddaniu, wypić kawę czy gorącą czekoladę, którą serwujemy, i chwilę posiedzieć. Musimy mieć nad nim kontrolę – wyjaśnia Janina Wójcikowska.

Wiele osób wyraziło już wcześniej chęć bycia dawcą i wpisało się na listę oczekujących. Teraz zostaną przyjęte w pierwszej kolejności. Dla wszystkich osób, które chciałyby oddać osocze w RCKiK w Siedlcach, obowiązują zapisy telefoniczne. Można ich dokonać, dzwoniąc na nr stacjonarny: (025) 66 33 11 15 lub na nr tel. kom.: 721 300 401.

POSŁUCHAJ więcej o procesie oddawania osocza w terenowym oddziale RCKiK w Siedlcach: