pielegniarka

i

Autor: JS Justyna Siwonia-Chibowska, pielęgniarka pracująca w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach

Pielęgniarki świętują. „To zawód przyszłości”

2022-05-12 10:54

Na co dzień opiekują się pacjentami, a dziś mają swoje święto. 12 maja to Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej.

- W tym zawodzie nie da się pracować, nie kochając drugiego człowieka - przekonuje Anna Garucka, dyrektor do spraw pielęgniarstwa i opieki w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach. - To trudny zawód, przede wszystkim odpowiedzialny no i trzeba się w nim odnaleźć, bo jeżeli ktoś nie czuje tego zawodu, nie lubi pomagać drugiemu człowiekowi, nie jest w stanie odpowiadać na potrzeby drugiego człowieka i nad nimi się skupić, to nie będzie dobrą pielęgniarką - dodaje.

Pielęgniarki nie mają problemu ze znalezieniem pracy. Cały czas ich brakuje. - Pielęgniarek brakuje i będzie brakowało, mimo że w tej chwili na przykład w Siedlcach kształcenie prowadzone jest na dwóch uczelniach, bo jest to Collegium Mazovia, która prowadzi już od kilkunastu lat kształcenie pielęgniarek, ale również Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny, my jako szpital tego problemu nie mamy, ale generalnie pielęgniarki to jest zawód przyszłości - mówi dyrektor Garucka.

W Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach pracuje ponad 600 pielęgniarek. Wśród nich Justyna Siwonia-Chibowska, która z tym zawodem związana jest od ponad 30 lat. - Pielęgniarka musi lubić ludzi i to jest podstawowa rzecz, nie da się nie kochać ludzi, nie kochać siebie, a być dobrym w tym co się robi i myślę, że nie dałby żaden zawód tak poznać mi siebie samą jak daje pielęgniarstwo - mówi pani Justyna.

A czego życzyć pielęgniarkom w dniu ich święta? - Przede wszystkim zdrowia i uśmiechu, lubienia siebie, bo wydaję mi się, że nie ma z takiego pomagającego człowieka szczęśliwego człowieka, jak on sam nie jest szczęśliwy musimy my być szczęśliwi, żeby dawać szczęście innym - dodaje.

Tego oczywiście wszystkim siedleckim pielęgniarkom, pielęgniarzom i położnym życzymy.

Znasz te zabytki? Sprawdź, czy wiesz skąd pochodzą [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Największy zamek na świecie pod względem powierzchni znajduje się w:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE