Pielęgniarki i położne będą kształcić się w Siedlcach w świetnych warunkach! [WIDEO]

2020-05-22 15:21 Monika Półbratek
Od lewej: Tamara Zacharuk,rektor UPH, wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski i Mariusz Szabłowski, kanclerz Collegium Mazovia
Autor: Monika Półbratek Od lewej: Tamara Zacharuk,rektor UPH, wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski i Mariusz Szabłowski, kanclerz Collegium Mazovia

W mieście powstają dwa nowoczesne Centra Symulacji Medycznej. Jedno dla pielęgniarek, tworzone przez Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. Drugie – dla położnych, szkolonych w Collegium Mazovia, które centrum dla pielęgniarek uruchomiło już wcześniej, w grudniu 2019 roku, a teraz rozbuduje je i rozszerzy jego działalność. Dzięki temu obie siedleckie uczelnie kształcące pielęgniarki, będą wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt służący ich lepszej edukacji.

Umowy w tej sprawie zostały już podpisane.

– To bardzo dobry dzień dla siedleckich uczelni. Ponad 5 mln zł skierowanych na budowę, na przygotowanie Centrów Symulacji Medycznych w zakresie kształcenia pielęgniarek i położnych (...) To druga edycja programów unijnych realizowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Podpisujemy łącznie 21 umów na 53 mln zł. I tak jak mówię, ponad 5 mln zł jest skierowane do Siedlec – powiedział podczas uroczystości podpisania umów wiceminister Sławomir Gadomski.

Centrum Symulacji Medycznych dla pielęgniarek, które od podstaw stworzy siedlecka uczelnia publiczna, powstanie na ul. Bema. Zostanie zlokalizowane za starym akademikiem UPH. Jak podkreśla Tamara Zacharuk, rektor uczelni, wybór miejsca jest nieprzypadkowy, bo umożliwia rozbudowanie obiektu w przyszłości.

– Myślę że będziemy się starali o pozyskanie dodatkowych środków, i w przyszłości otworzenie wieloprofilowego centrum, które będzie nas przybliżało do przygotowania warunków – tak jak Państwo wiecie, ja często o tym mówię i to jest takie moje wielkie marzenie – żeby powstał kierunek lekarski. To jest pierwsze działanie, ale mamy miejsce, które zostanie dostosowane. Został już przeprowadzony pierwszy przetarg, który pozwala nam na rozpoczęcie prac budowlanych.

Wszyscy goście zaproszeni na podpisanie umów na utworzenie w mieście dwóch nowych centrów symulacji dla pielęgniarek i położnych
Autor: Monika Półbratek Wszyscy goście zaproszeni na podpisanie umów na utworzenie w mieście dwóch nowych centrów symulacji dla pielęgniarek i położnych

Warto podkreślić, że Centrum umożliwi kształcenie pielęgniarek w warunkach bardzo zbliżonych do tych, jakie panują w szpitalach.

– Możecie Państwo sobie wyobrazić np. Oddział Intensywnej Terapii, który jest wyposażony w łóżka, jak również w stacje monitorowania chorego – z elektromonitoringiem, z pulsoksymetrią, z łóżkami, które można będzie ustawiać – i to wszystko będzie odwzorowane w takiej sali wysokiej wierności. I w takich warunkach pielęgniarka będzie mogła uczyć się robić wszystkie czynności nie w oparciu o chorego, tylko w oparciu o manekin – wyjaśnia dziekan Jakub Radziszewski, dr hab. nauk medycznych.

Projekt ma być realizowany do 2022 roku. Władze uczelni liczą jednak na to, że na jesieni budynek zostanie już dostosowany i będzie można go wyposażać w sprzęt.

Manekin wysokiej wierności w Centrum Symulacji Medycznych w Collegium Mazovia
Autor: Monika Półbratek Manekin wysokiej wierności w Centrum Symulacji Medycznych w Collegium Mazovia - potrafi np. mrugać i w widoczny sposób oddycha

Tymczasem Collegium Mazovia rozbuduje już posiadany obiekt. Przy Centrum Symulacji Medycznej dla pielęgniarek powstanie, jak było wspomniane wyżej, kolejne centrum – dla położnych.

– Jest to w zasadzie kontynuacja poprzedniego projektu. W sensie formalnym nie, bo to jest oczywiście druga tura i projekt ma inne cele, ale nowo powstałe Centrum Symulacji Położniczych będzie spójne z już istniejącym Centrum Symulacji Pielęgniarskiej. Będzie to jeden organizm, kształcący równolegle, bo pielęgniarki i położne mają znaczną część programu kształcenia wspólną. W związku z tym jest zasadne, żeby pielęgniarki zobaczyły, jak wygląda symulacja położnicza, i odwrotnie (…) Jest to jedyne centrum stworzone przy uczelni niepublicznej, a jedynie 6 takich centrów jest w kraju. Mówię oczywiście o tych położniczych – wyjaśnia Mariusz Szabłowski, kanclerz Collegium Mazovia.

Dzięki obu nowym centrom symulacji, które w najbliższych latach powstaną w Siedlcach, poziom kształcenia kadry pielęgniarsko-położniczej w mieście, która już teraz jest ceniona w Polsce, będzie na pewno bardzo wysoki.

W Centrum Symulacji Położniczej przyszłe położne będą mogły w bezpieczny sposób uczyć się opieki nad noworodkiem
Autor: Monika Półbratek W Centrum Symulacji Położniczej przyszłe położne będą mogły w bezpieczny sposób uczyć się opieki nad noworodkiem
UPH w Siedlcach z umową na nową pracownię

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.