„Olabogababciu, uważaj na oszustów” – apelują uczniowie siedleckiego Ekonomika. Ruszyły warsztaty dla seniorów! [WIDEO]

2020-02-11 17:33
Warsztaty dla seniorów w ramach projektu młodzieży Olabogababciu
Autor: Monika Półbratek Warsztaty dla seniorów w ramach projektu młodzieży Olabogababciu

Zajęcia informacyjne dla seniorów prowadzone są przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach. Młodzież kontynuuje zeszłoroczną akcję społeczną, która powstała w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii”. W jej ramach od 11 lutego odbywają się w siedzibie szkoły otwarte spotkania szkoleniowe dla seniorów.

Na warsztaty zaprosiliśmy specjalistów z banku oraz przedstawicieli policji, którzy powiedzą co nieco na temat bezpieczeństwa wśród seniorów. Głównie z zakresu bankowości oraz na temat ludzi działających metodami „na wnuczka”, „na policjanta”. Ponadto przygotowaliśmy scenki rodzajowe, opowiadające o metodzie „na wnuczka” oraz „na akwizytora”. Zrobimy też krótkie szkolenie z zabezpieczeń banknotów – mówi Robert Boguszewski, jeden z uczniów pracujących nad projektem.


Podczas warsztatów policja opowiada seniorom o różnych metodach, które stosują oszuści.

Nie tylko „na policjanta”, nie tylko „na wnuczka” - sprawcy cały czas ewoluują swoje sposoby, wymyślają nowe. Niestety, na naszym terenie pojawiły się również takie oszustwa czy nawet próby wyłudzenia, bo na szczęście nie doszło tutaj w tym przypadku do oszustwa i wyłudzenia konkretnej kwoty pieniędzy. Natomiast podszywają się pod lekarza, pod pracownika ZUS-u, pod pracownika Urzędu Skarbowego, chcąc na przykład oszukać osoby starsze w ten sposób, że przychodzą ze zmianą jakichś dokumentów czy proszą o wypełnienie dodatkowych dokumentów, i od tego są zależne np. wypłacane świadczenia emerytalne – mówi sierż. sztab. Małgorzata Mazurek z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach.

O to, jak oceniają zajęcia, zapytaliśmy uczestniczących w nich seniorów.

– Warto posłuchać, warto wiedzieć (…). Niektórzy ludzie to faktycznie za bardzo ufają, no na zasadzie tego wnuczka, że ktoś dzwoni, że ktoś obcy przychodzi po pieniądze, tym bardziej, że to jest tak nagłaśnianie, a jednak ludzie dadzą się na to nabierać, czyli to potrzebne jest.

– Dużo telefonów jest takich, dzwonią i to są oszuści właśnie, przez telefon. Bardzo łatwo dać się oszukać. Starszy człowiek właśnie raczej ufa i wierzy, że jak ktoś dzwoni, to w jakiejś sprawie takiej uczciwej. Nie spodziewa się oszustów. Zachęcam wszystkich seniorów, żeby korzystali z takiej formy informacji na ten temat.

– mówią uczestnicy warsztatów, które prowadzą uczniowie.


Projekt młodzieży potrwa do końca roku szkolnego, ale niewykluczone, że będzie kontynuowany także w przyszłym roku. Każde ze spotkań warsztatowych rozpoczyna się o godz. 12 w siedzibie szkoły. Najbliższe już w czwartek, 13 lutego, a kolejne odbędą się 18 i 20 lutego.

Kampanie profilaktyczne dla osób starszych w mieście i regionie prowadzą również siedleccy mundurowi. Najbliższe tego rodzaju spotkanie odbędzie się w marcu w Klubie Seniora w Pruszynie pod Siedlcami.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE