Nowa książka o ziemi wodyńskiej. „Historia napisana emocjami” [AUDIO]

2021-03-17 18:05
spalone marzenia
Autor: fot. JS

Nie znajdziemy w niej kalkulacji i historycznej analizy, są emocje i wspomnienia, które przybliżają ważny fragment lokalnej historii.„Spalone marzenia” – to nowa książka Krystyny Bachanek. Pochodząca z Kamieńca w gminie Wodynie pedagog i malarka opisała m.in. trudne dzieje rodzinnej miejscowości, którą w 1944 roku strawił ogień.

Pani Krystyna miała wtedy 5 lat. - My, mieszkańcy Kamieńca zostaliśmy bez niczego. Niemcy, Ukraińcy nas spalili doszczętnie, nie było psiej budy – wspomina.

W książce opowiedziała tę historię z perspektywy dziecka. Między wierszami kryją się przeżycia i emocje, których nie spotkamy w podręcznikach do historii. Pojawiły się też, wcześniej zebrane, wspomnienia mieszkańców, którzy podobnie jak pani Krystyna byli świadkami tamtych wydarzeń . Oprócz tego są liczne opisy dotyczące gminy Wodynie i osób z nią związanych. Całość dopełniły wiersze, zdjęcia i obrazy.

Krystyna Bachanek, autorka książki „Spalone marzenia”
Autor: fot. archiwum prywatne Na zdjęciu: Krystyna Bachanek, autorka książki „Spalone marzenia”

Książkę wydało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej. Ma być inspiracją dla młodych pokoleń.

- Które powinny być nią zainspirowane do poszukiwania wokół siebie resztek pamiątek, które zostały. Pamiętajmy, że informacje które możemy znaleźć, to są informacje od pokolenia, które właściwie już odchodzi i to jest ostatni moment, żeby jeszcze gdzieś, coś znaleźć z tamtych czasów i przybliżyć nam tą historię - podkreśla Katarzyna Markiewicz z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej.

- Myślę, że po tę książkę powinni sięgnąć zwłaszcza mieszkańcy gminy Wodynie, ponieważ może być ona też takim odniesieniem do czasów wojny, żyją jeszcze osoby, których udziałem były te rudne przeżycia – dodaje Tomasz Osiński z TPZW.

TPZW
Autor: fot. Joanna Soćko Z lewej: Tomasz Osiński, Katarzyna Markiewicz, Marcin Polak

Książka „Spalone marzenia” dostępna jest m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siedlcach oraz w Bibliotece Pedagogicznej. – Przekażemy ją też jak najszerszej rzeszy bibliotek szkolnych, żeby była dostępna dla uczniów szkół podstawowych – dodaje Marcin Polak z TPZW.

Więcej o publikacji i kulisach jej powstawania w materiale dźwiękowym, który poniżej.

Mówią: autorka książki Krystyna Bachanek oraz członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej. POSŁUCHAJ:
Wrzutnia biblioteczna w Siedlcach