Nowa książka o ziemi wodyńskiej. „Historia napisana emocjami” [AUDIO]

2021-03-17 18:05
spalone marzenia
Autor: fot. JS

Nie znajdziemy w niej kalkulacji i historycznej analizy, są emocje i wspomnienia, które przybliżają ważny fragment lokalnej historii.„Spalone marzenia” – to nowa książka Krystyny Bachanek. Pochodząca z Kamieńca w gminie Wodynie pedagog i malarka opisała m.in. trudne dzieje rodzinnej miejscowości, którą w 1944 roku strawił ogień.

Pani Krystyna miała wtedy 5 lat. - My, mieszkańcy Kamieńca zostaliśmy bez niczego. Niemcy, Ukraińcy nas spalili doszczętnie, nie było psiej budy – wspomina.

W książce opowiedziała tę historię z perspektywy dziecka. Między wierszami kryją się przeżycia i emocje, których nie spotkamy w podręcznikach do historii. Pojawiły się też, wcześniej zebrane, wspomnienia mieszkańców, którzy podobnie jak pani Krystyna byli świadkami tamtych wydarzeń . Oprócz tego są liczne opisy dotyczące gminy Wodynie i osób z nią związanych. Całość dopełniły wiersze, zdjęcia i obrazy.

Krystyna Bachanek, autorka książki „Spalone marzenia”
Autor: fot. archiwum prywatne Na zdjęciu: Krystyna Bachanek, autorka książki „Spalone marzenia”

Książkę wydało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej. Ma być inspiracją dla młodych pokoleń.

- Które powinny być nią zainspirowane do poszukiwania wokół siebie resztek pamiątek, które zostały. Pamiętajmy, że informacje które możemy znaleźć, to są informacje od pokolenia, które właściwie już odchodzi i to jest ostatni moment, żeby jeszcze gdzieś, coś znaleźć z tamtych czasów i przybliżyć nam tą historię - podkreśla Katarzyna Markiewicz z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej.

- Myślę, że po tę książkę powinni sięgnąć zwłaszcza mieszkańcy gminy Wodynie, ponieważ może być ona też takim odniesieniem do czasów wojny, żyją jeszcze osoby, których udziałem były te rudne przeżycia – dodaje Tomasz Osiński z TPZW.

TPZW
Autor: fot. Joanna Soćko Z lewej: Tomasz Osiński, Katarzyna Markiewicz, Marcin Polak

Książka „Spalone marzenia” dostępna jest m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siedlcach oraz w Bibliotece Pedagogicznej. – Przekażemy ją też jak najszerszej rzeszy bibliotek szkolnych, żeby była dostępna dla uczniów szkół podstawowych – dodaje Marcin Polak z TPZW.

Więcej o publikacji i kulisach jej powstawania w materiale dźwiękowym, który poniżej.

Mówią: autorka książki Krystyna Bachanek oraz członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej. POSŁUCHAJ:
Wrzutnia biblioteczna w Siedlcach

Jaki sport powinieneś zacząć uprawiać wiosną?

Pytanie 1 z 7
W wolnym czasie lubisz...
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE