Ciekawostki

Bez postoi w wazonie nawet dwa tygodnie! Dodaj do wody jedną rzecz

2024-05-03 11:04

Co symbolizuje bez? Nie wszyscy wiedzą, że jest to kwiaty wyjątkowy, magiczny i uwielbiany przed wiekami przez naszych przodków! Szczególne znaczenie miał dla Celtów. Dzisiaj daje nam wiele radości, a jego piękny zapach kojarzyć będzie się fanom fantastyki z czarodziejką Yennefer - ukochaną wiedźmina. Wiemy co zrobić, by cieszyć się gałązkami bzu w wazonie nawet przez dwa tygodnie!

Bzy to kwiaty, o których nie tylko śpiewała Maryla Rodowicz. Krzewy kwitną zazwyczaj na początku maja, wtedy też w powietrzu unosi się znany wszystkich subtelny zapach. To właśnie perfumy o jego woni (i oczywiście agrestu) były jednymi z ulubionych Yennefer z Vengerbergu, ukochanej Geralta z Rivii. Bzy to kwiaty magiczne, symboliczne i po prostu piękne. Wszyscy ich wielbiciele dobrze jednak wiedzą, że niezwykle ciężko utrzymać je w wazonie dłużej niż kilka wieczorów. My mamy na to jednak sprawdzony sposób!

LEGO Icons Średniowieczny rynek! Tak wygląda odświeżona wersja słynnego zestawu LEGO Castle

Co symbolizuje bez? 

Co oznacza bez? To symboli miłości - biały oznacza niewinność i czyste oraz częste myśli o ukochanej osobie. Fioletowy bez symbolizuje pierwszą miłość. Celtowie wierzyli, że lilak posiada magiczną moc. Mógł on przenosić ludzi do boskiego wymiaru. Jeśli zatem zdecydujecie się wręczyć komuś bukiet z bzu, powinniście pamiętać o intencjach, jakie to ze sobą niesie.

Bzy w ogrodzie sadzimy wiosną lub jesienią. Lubią nasłonecznione miejsca i kwitną wtedy znacznie obficiej. Krzaki bzu można sadzić obok siebie lub pojedynczo.

Kwiaty bzu postoją w wazonie nawet dwa tygodnie!

Jak sprawić, by bez w wazonie stał nawet dwa tygodnie? Po prostu dodaj do wody jedną rzecz! Sposobów jest zresztą więcej niż jeden! Zacznijmy od tego, że bzu nie rwiemy - należy go ciąć. Czynności nie wykonujemy w środku dnia tylko wieczorem lub o poranku. Bez wkładamy do wody z rozpuszczoną aspiryną. Można wykorzystać również na przykład cukier. Zanim kwiaty włożysz do wazonu, koniecznie urwij liście u dołu gałązki. Pamiętaj też, by systematycznie wymieniać i uzupełniać wodę w naczyniu.

QUIZ Wiedźmin: Sprawdź, ile wiesz o Yennefer z Vengerbergu

Pytanie 1 z 11
W jakie święto urodziła się Yennefer?